Działo się
Mazury
Opowieści Aty
Opowieści Iki
Polska
Polska Mazury 10/2012
Suwalszczyzna
Targi Turystyczne
Mazury i Suwalszczyzna 4-7 października 2012
19:06
Weekendową podróż w ostatni weekend rozpoczeliśmy od Taragów Turystycznych w Sejnach
II Międzynarodowe Targi Turystyczne i Wędkarskie na Pograniczu EXPO Sejny
2012
Drifter wystawił się z butami BOGS na jednym stoisku.
Drugiego dnia Targów wybrałyśmy się na wycieczkę do Domu Miłosza w Krasnogrudzie. Międzynarodowego Centrum Dialogu.
Aleja Poetów powstała podczas międzynarodowych warsztatów artystycznych, które odbyły się tutaj w 2007 roku. Uczestnikami projektu „Trakt krasnogrudzki” byli studenci z Polski, Litwy i Białorusi. Uczestnicy projektu stworzyli instalacje rzeźbiarskie w przestrzeni parku krasnogrudzkiego. Mają one formę glinianych ksiąg z wypalonymi wewnątrz nich wierszami Jerzego Ficowskiego i Tomasa Venclowy – poetów, którzy otrzymali tytuł Człowieka Pogranicza.
Aleją Poetów mijając kolejne książki z wierszami poetów dochodzi się do dworu.
Historia krasnogrudzkiego zespołu dworskiego sięga XVII wieku. Frontem budynek zwrócony jest na północ; od zachodu prowadzi do dworu droga wjazdowa ze wsi Krasnogruda. Aż do połowy naszego stulecia, z nieznacznymi elementami przebudowy z pierwszej połowy XIX wieku, dwór trwał niezmieniony. Pozbawiony jednak w okresie powojennym opieki, ulegał stopniowej dewastacji. Krytyczne okazały się lata sześćdziesiąte; zawaliły się wówczas stropy i więźba dachowa, zniszczono podłogi i ściany. Systemem gospodarczym remontowano później dwór wielokrotnie, zmieniając jego formę architektoniczną i układ wnętrz. Przeszłość pamiętają jedynie piwnice i kamienne fundamenty.
W zrewitalizowanym obecnie dworze dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię i poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, znajduje się siedziba Międzynarodowego Centrum Dialogu .
Nad gankiem cytat Oskara Miłosza " Biada temu kto wyrusza i nie powraca".
Tu w trakcie wakacji młody Czesław Miłosz napisał wiersze: Wieczorem wiatr (1934) i Ptaki (1935); ciotce Gabrieli zadedykował młody poeta Pieśń, zamieszczoną, tak jak i poprzednie utwory, w tomie Trzy zimy z 1936 roku. Natomiast przeżycia związane z ponownym pobytem w tych miejscach znalazły odbicie m. in. w wierszu Powrót (1990), zawierającym takie wyznanie:
„A jednak nie zaprę się ciebie, nieszczęsny młodziku,/ I powodów twoich cierpień nie nazwę głupimi.”
Na ścianach dworu wiszą bloczki z wierszami Miłosza , zwiedzający mogą odrywać kopie wierszy dla siebie.
Na ścianach dworu wiszą bloczki z wierszami Miłosza , zwiedzający mogą odrywać kopie wierszy dla siebie.
Dwór stoi nad jeziorem Hołny.
Po Targach odwiedziłyśmy Klasztor Kamedułów - Wigry
wieża zegarowa, po bokach widać |
dawne eremy, w których mieszkali mnisi
Wzniesiony na wzgórzu na przełomie XVII i XVIII wieku.W drugiej połowie XVII wieku król Jan Kazimierz zezwolił zakonowi Kamedułów na lokalizację klasztoru na półwyspie i podarował mnichom całe jezioro Wigry. Po trzecim rozbiorze Polski (1795) posiadłości klasztoru wigierskiego włączono do Prus, a rząd pruski skonfiskował rozległe dobra klasztorne. W czasie II wojny światowej klasztor został zrujnowany, a po wojnie odbudowany.
barokowy kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, w którym znajduje się siedem późno brakowych i klasycystycznych ołtarzy, |
jezioro Wigry |
złota polska jesień |
Po południu podjechałyśmy do Ełku na Salon Kobiet
a na noc do gospodarstwa ekologicznego w Okrągłym
tym razem czekała nas niespodzianka "nocne safari"
jezioro Skomack |
Kościół w Wieliczkach |
Kościół w Wieliczkach to najstarszy drewniany kościół na Mazurach. Zbudowano go w latach
1674 - 1676.
W kościele zachował się ołtarz z tamtych czasów. Obecnie znajduje się obecnie nad zakrystią. Obecny ołtarz główny pochodzi z 1708 roku. Ambona z 1712 roku. Umieszczono na niej dwa herby fundatorów kościoła: Michała Giżyckiego herbu „Gozdawa” i jego żony. Organy z 1791 roku. Chrzcielnica z XIX wieku z wykorzystaniem elementów chrzcielnicy z 1660 roku. Wieża zbudowana w latach 1693 - 1694.
Kościół uszkodzony w czasie I wojny światowej. Restaurowany w 1925 r. Od 1945 roku kościół katolicki
1 komentarze
Świetna wycieczka i jednocześnie wspaniałe zdjęcia dokumentujące. Sam chciałbym kiedyś się wybrać na podobną eskapadę.
OdpowiedzUsuń