GRUZJA CZERWIEC 2014 CZĘŚC 3

Region Samcche- Dżawachetia   სამცხე-ჯავახეთი, zwany też Meschetią,   region graniczący z Tircją i Armenią. Jest to jeden z najwcześnie...


Region Samcche- Dżawachetia სამცხე-ჯავახეთი, zwany też Meschetią,  region graniczący z Tircją i Armenią. Jest to jeden z najwcześniej zaludnionych obszarów Gruzji. Do II wojny wiatowej zamieszkiwali do Turcy meschetyjscy, którzy zostali wyśiedleni przez Stalina. Obecnie około 54% ludności stanowią Ormianie. W zimie temperatury tu spadają poniżej 20 st C, dlatego region zwany też jest "gruzińska syberią". W północnej części regionu niedaleko Bordżomi znajduje się Park Narodowy Bordżomi-Charagauli, jest on częścią Małego Kaukazu. Park jest jednym z największych w Europie, pokrywa on ponad 76 tys. ha pierwotnego lasu oraz górskich i wysokogórskich łąk.


Dzień 3

Rejon Samcche - Dżawachetia przy granicy z Turcją i Armenią. Poniższy wąwóz jest też drogą pomiędzy Armenią i Gruzją.



Skalne miasto Wardziaვარძია

1300 m n.p.m. miasto sklne wykute w  masywie Eruszeli w Kaukazie Małym,  znajduje się tu kompleks komnat i korytarzy. Oryginalnie kompleks ciągnął się przez pół kilometra i miał 13 kondygnacji połączonych tunelami, żyło tu około 2 tys osób, a w przypadku zagrożenia okolicy najazdem mongolskim mógł pomiescić do 60 tysięcy ludzi.


 Wardżię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku (wnuka Davida IV Budowiczego) , ukończono pod rządami jego córki Tamar.



Urodzona w 1160 r Tamar (Tamara) była najstarszą córką róla Gruzji Georgiosa III i wnuczką słynnego Davida IV Budoniczego. Kiedy miała 18 lat , ojciec ustanowił ją współwadczynią kraju, by zapobiedz waśniom o tron po jego śmierci (zmarł sześć lat później). W wieku 24 lat samodzielnie władała Gruzją. Jej małżeństwo z suzdalskim księcie okazało się niewypałem, książe pił i był dewiantem seksulanym, rozstała się z nim, a nowego męża wybrała sobie sama i poślubiła z miłości. Oświadczyła jednak ze nie zamierza się dzielić władzą z mężem. Sama rządziła Gruzją, podbijała sąsiednie ziemie, dowodziła wojskami, była ambasadorem sztuki i artystów, fundowała kościoły i klasztory.


Byla piękna i mądra, Szota Rustaweli,gruziński książe i artysta, zakochał się w niej bez pamięci, z miłości z ktorą nie umiał sbie poradzić opuścił stanowisko ministra skarbu i osiadł w klasztorze.

Jeszcze na królewskim dworze napisał na cześć królowej utwór Rycerz w tygrysiej skórze, który jest do dziś gruzińską epopeją narodową. 1600 strof napisanych szesnastozgłoskowcem, opisuje dzieje przyjaźni dwóch szlachetnych rycerzy Tariela i Awtandila i ich miłości do uwięzionej królewny Nestan-Daredżan .

Kompleks Wardzia zawierał klasztor, salę tronową i 3 tys komnat. Był tu zbudwany system nawodnień pobliskich pół uprawnych. Jedyne wejścia do kompleksu zapewniał system tuneli zaczynających się nad rzeką Kura.



Trzęsienie ziemi w 1283 roku zniszczyło dwie trzecie miasta, odkrywając komnaty i niszcząc system nawodnień. W 1551 roku Persowie najechali miasto łupiąc je i niszcząc.



Obecnie do zwiedzania jest udostępnionych około 300 komnat.




Dziś Wardzia znów jest klasztorem, żyje tutaj garstka mnichów kryjąca się przed tłumem turystów.

Twierdza Chertwisi - jedna z najstarszych fortyfikacji w regionie Samcche-Dżawachetia w południowej Gruzji. Według legend zamek stał tutaj już za czasów Aleksandra Macedońskiego, jednak najstarsza potwierdzona data to rok 985(wtedy na jednym z kamieni wykryto inskrypcję "król królów". Do najazdu Mongołów w XIII wieku, było to jedne z głównych ognisk cywilizacyjnych w regionoie. Po rekonstrukcji w 1354 roku zamek uzuskał kształt zbliżony do dzisiejszego.


Achalcyche "nowa twierdza" 900 letnia cytadela, jest to kompleks murów i baszt na różnych wysokościach. W środku zachowały się pozostałości dużego osmańskiego meczetu, resztki ałacu dawnych władców, a także domy o tradycyjnej dla regionu architekturze.




ruiny zamku Atskuri z X wieku


riuny zamku Tmogwi. Prawdopodobnie powstał on w X wieku i składał się z dwóch części (górnej i dolnej ) połączonych tunelem


Bordżomi - najbardziej znane uzdrowisko Gruzji, kurort wód pitnych


Woda mineralna Borjomi znana jest od ponad tysiąca lat. Początkowo wykorzystywano ją tylko do kąpieli, w XIX wieku była bardzo popularna w Rosji.  W 1850 roku założono tutaj Park Wód Mineralnych. Borjomi to woda weglanowo-sodowa, fluorkowa, naturalnie gazowana. Poleca się ją przy schorzeniach ykłau krwionośnego, żółądka i dwunastnicy oraz osteoporozie. Jej spożycie łagodzi skutki wypicia alkocholu, jest też zdrowa dla zębów (posiada fluor). Woda jest dostepna w sklepach w Polsce.

Dzień 4


Katski Pillar - klasztor niedaleko miasta Chiatura.  W 1995 roku mnich Maxim Qavtaradze, wdrapał się na 40 metrową skałę i osiadł jako pustelnik, na dole się mieści klasztor, jego mnisi dostarczają pustelnikowi jedzenie i inne potrzebne rzeczy za pomocą liny. Klasztor i pustelnik nawiązują do otkrytych ruin z X wieku, starego klasztoru .







na zakończenie budynek gruzińskiego parlamentu


poprzednia część tutaj

Ika


You Might Also Like

0 komentarze

Popularne artykuły

'

Wizytówka Facebooka

Flickr Images