Meksyk 1 lutego

W ostatni dzień stycznia pojechałyśmy z Tulum zwiedzić strefę archeologiczną Coba. Miasto to jest starsze niz Tulum. Odkryto tutaj ponad...

W ostatni dzień stycznia pojechałyśmy z Tulum zwiedzić strefę archeologiczną Coba. Miasto to jest starsze niz Tulum. Odkryto tutaj ponad 6500 budynków na powierzchni 80 km2. Podono wiele budowli nadal czeka w dżungli na odkrycie. Większość budynków nie została nigdy odbudowana, więc Coba wygląda podobnie tak, jak znaleźli ją pierwsi badacze. Miasto otacza puszcza i dwa jeziora Lago Coba i Lago Macanxoc.




Poniżej pozostałości boiska do gry w piłkę - juega de pelota.

Piramida El Castillo w skupisku Nohach Mul. Jest to druga pod względem wysokości piramida na Jukatanie.
Widok z niej jest obłędny :-)
Cała strefa archeologiczna Coba jest bardzo rozległa, ja ktoś nie lubi szybko spacerować, lub będzie tutaj w cieplejszych miesiącach, polecamy wypożyczyć rowery, lub taksówkę w postaci rykszy rowerowej. Cały system wypożyczenia rowerów i taksówek, jest bardzo sprawnie zorganizowany.
Wieczorem zjadłyśmy przepyszny stek w argentyńskiej restauracj w Tulum, popijając pysznym winem argentyńskim. Jedzenie meksykańskie jst pyszne, ale odmiana tak pysznym jedzonkiem, była bardzo miła.
Wczoraj pojechałyśmy do Chichen Itza. Jest to jeden z popularniejszych zabytków na Jukatanie i naprawdę widać to. Jak podjechałyśmy naszym oczom ukazały się setki autokarów, i niekończące się stoiska sprzedających pamiątki turystyczne. Do kas kolejka... trochę nas to oszołomiło a w szczególności Iwonę, która była tu ostatni raz 12 lat temu. Pierwszym widocznym zabytkiem jest El Castillo zwana Templo de Kukulkan, piramida o wysokości 25 m. Wejście na piramidę jest obecnie zabronione.
Poniżej boisko Juega de Pelota Principal dużo większe niż to w Coba, jest to największe boisko do rytualnej gry w piłkę, które odkryto. W grze chodziło o zdobywanie punktów poprzez przerzucanie twardej kauczukowej piłki - ulle ( w języków Majów) pelota (po hiszpańsku) przez jeden z dwóch kamiennych piersieni umieszczonych wysoko na murze. Piłkę wolno było odbijać tylko za pomocą łokci, kolan, bioder. Podobno kapitana przegranych, a czasem całą drużynę składano potem w ofiarze. Boisko ma niesamowite właściwości akustyczne.



Poniżej Świątynia Czaszek, cały mur z obu strony świątyni składa się w wyrzeźbionych czaszek. Było to miejsce składania czaszek "tzompantli"
Świątynia Studni - Cenote Sagrado, naturalny zbiornik wodny o średnicy 60 m i głębokości 35 m, służył do celów ceremonialnych, tutakj wzucano ofiary poświęcone bóstwom.
Poniżej na rogu budynku maski przedstawiające boga Chaaca.



żej El Caracol (Ślimak) obserwatorium astronomiczne.

Poniżej La Iglesia, najstarsza budowla na terenie Chichen Itza. Na szczycie bogate dekoracje przedstawiają boga Chaaca

You Might Also Like

0 komentarze

Popularne artykuły

'

Wizytówka Facebooka

Flickr Images