Nowa Zelandia wyprawa klubowa 18 marca – 11 kwietnia 2013

Nowa Zelandia  wyjazd klubowy Drifter Group Club 18 marca – 11 kwietnia 2013 Auckland – Paihia – Cape Reinga- Waipoua Kauri Fores...



Nowa Zelandia 
wyjazd klubowy Drifter Group Club
18 marca – 11 kwietnia 2013
Auckland – Paihia – Cape Reinga- Waipoua Kauri Forest -Hot Water Beach- Jaskinie Waitomo – Dolina Whakarewarewa – Whakatane – White Island-Park Narodowy Tongariro – Wellington – Kaikoura – Parku Narodowego Fiordland – Park Narodowy Westland – Pankake Rocks - Christchurch


    

Wyjazd w ramach Drifter Group Club,  każdy płaci za siebie, my tylko zbieramy grupę i koordynujemy całość.

Uczestnicy wyjazdu klubowego ponoszą wyłącznie koszty wyjazdu oraz swoich prywatnych wydatków bez prowizji biura i kosztów związanych z obsługa pilota.

  • podróżujemy kamperem
  • śpimy  na kempingach w większości z dostępnym prysznicem
  • duża intensywność zwiedzania
  • zwiedzamy przyrodę nie miasta
koszt razem z biletem lotniczym około  14 500 PLN
 
jesteś zainteresowany napisz: biuro@driftergroup.pl

Część już ma kupione bilety lotnicze linii Emirates Airlines za 4 000 PLN


wylot 18/03/2013 13:30
Aukland 20/03/2013 13:45
powrót 10/04/2013 17:50
Warszawa 11/04/2013 11:30


Nowa Zelandia leży na dwóch ścierających się płytach tektonicznych, które rocznie przesuwają się o 30-60 mm. Na Wyspie Północnej ruch płyt wypiętrza szczyty w parku Narodowym Tongariro, przyczynia się do wybuchów wulkanów, trzęsień ziemi i obecności gorących źródeł na Płaskowyżu centralnym. Na Wyspie Południowej uskok tektoniczny wciąż powoduje wypiętrzanie ośnieżonych szczytów Alp Południowych sławnych z przepięknych krajobrazów tworzonych przez skaliste turnie,lodowce,jeziora i fiordy.

Dzień 1, 2 i 3 (18,19,20 Marca) – pon, wt, śr
Jesteśmy 20 Marca o 13:45
Wylot z Warszawy lecimy do Auckland. Podróż trwa około 32 godzin plus zmiana czasu.

Zwiedzanie Auckland - Miasta Żagli, między innymi Auckland War Memorial Museum, gdzie obejrzymy kolekcję maoryskich skarbów, z 35 metrową pirogą wojenną mieszczącą 100 wojowników. Będziemy także mieć też okazje zobaczyć wojenny taniec Haka.

Taniec HAKA - haka peruperu - haka "wojenna" - wykonywana przez wojowników maoryskich, przed bitwą. Miał on ukazać siłę, wolę zwycięstwa i w ten sposób przestraszyć lub odstraszyć przeciwnika. Od 1905 r. jest wykonywany przed każdym meczem przez All Blacks, nowozelandzką drużynę rugby.

Wjedziemy na Sky Tower na wysokość 328 m, jedną z 10 najwyższych budowli na świecie. Wejdziemy na Wzgórze Jednego Drzewa (One Tree Hill).

Na szczycie One Tree Hill (Maungakiekie) rosło samotne święte drzewo - totara, zostało ono ścięte przez osadników. W 1852 r. założyciel Auckland John Logan Campbell zasadził tu sosnę. Na początku lat 90-tych aktywista Maoryski uznając obcy gatunek w tym świętym miejscu jako prowokację, pociął sosnę piłą łańcuchową. Obecnie na wzgórzu nie ma żadnego drzewa.


Dzień 4  - 21 Marca, czwartek

 Rano odbieramy kamper.
Wyjazd z Auckland do Russel przez most Harbor Bridge. Most ten ma długość 1020 m. Pojedziemy wzdłuż wybrzeża Hibiscus Coast, przez Kawakawa i serpentynami nabrzeżnymi do Russel.  Z Russel wyruszymy wycieczką katamaranem do Hole In the Rock – naturalnej bramy skalnej, przez którą można przepłynąć łódką. Waitangi Treaty Grounds – dom traktatu, oraz maoryski dom spotkań.

Traktat z Waitangi - w 1840 r. w obecności Gubernatora Williama Hobsona, występującego w imieniu Królowej Wiktorii, maoryscy wodzowie i Anglicy spisali pakt, który miał zakończyć konflikt pomiędzy Maorysami i Pakeha. Gwarantował on Maorysom prawa do ziemi, biorący ich i kolonistów pod opiekę Korony i przyłączający Nową Zelandię do Imperium Brytyjskiego.


Dzień 5   - 22 Marca – piątek


Pojedziemy przez Kerikeri – miejscowość znaną z uprawy kiwi. Zwiedzimy stare domy kolonialne i pojedziemy do Rewa’s Village, repliki maoryskiej wioski rybackiej, wybudowanej tradycyjnymi metodami.

Bay of Island – to kolebka Nowej Zelandii. Podobno to tutaj dotarł w X w. Kupe, a 200 lat później przybył w pirodze legendarny Toi. W 1769 r. przypłynął tutaj kapitan Cook. W okolicy znajduje się  8 dużych wysp i wiele małych wysepek. W sumie jest ich tutaj 144.


Pojedziemy wzdłuż mierzei Aupouri (wąski pas lądu łączący Kaitaia z North Cape i Cape Reinga), aż do Cape Reinga, tam gdzie łączy się Morze Tasmana z Oceanem Spokojnym. Rośnie tu stare prawie 800 letnie drzewo pohutukawa. Zatrzymamy się na plaży Doubtless Bay.  

Według Maorysów to z Cape Reinga duchy zmarłych wyruszają w powrotną podróż do mitycznej ojczyzny Hawaiki. Według wierzeń duchy ześlizgują się po rosnącym tu 800 letnim drzewie pohutukawa, aby rozpocząć podróż w podziemnym świecie.

Po drodze zobaczymy ogromne ruchome wydmy Te Paki i Ninety Mile Beach, plażę, która biegnie wzdłuż zachodniego brzegu półwyspu. Wbrew nazwie nie ma ona 90 tylko 60 mil. Widać tutaj przepiękne wydmy i piasek usiany muszlami małży toherora.

Dzień 6 – 23 Marca- sobota
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->
Pojedziemy przez Kaikohe do Waipoua Kauri Forest. Znajdują się tutaj dwa gigantyczne drzewa kauri, 2000 letni Te Matua Nghere i 1200 letni Tenemahuta, mający 14 m obwodu.
Zajrzymy do kolonii głuptaków na Muriwai Beach.

Dzień 7  - 24 Marca- niedziela

Rano pojedziemy w kierunku Półwyspu Coromandel.
Zostajemy na Półwyspie Coromandel. Wieczorem odpływ na Hot Wather Beach – gdzie wystarczy wykopać dołek w piasku, a ten wypełni się gorącą wodą.

Na Hot Water Beach, aktywność termalna sprawia, że w niektórych miejscach nad piaskiem unosi się para. Można tu samemu wykopać na plaży termalną łaźnię.

Dzień 8 -25 Marca - poniedziałek
Jedziemy w teren strefy wulkanicznej na Płaskowyż Centralny. Zaczniemy od jaskini - Waitomo Caves. Wapienne jaskinie liczą około 50 km długości. Ozdobione są przepięknymi stalaktytami i stalagmitami.
Rafting po podziemnych wodach jaskini.

W Jaskiniach Waitomo żyją larwy fungus gnat (krewniak moskita), które emitują niebiesko- zielonym światłem. Przyczepione do sklepienia w jaskiniach dają efekt nieba usianego tysiącami gwiazd.

Dzień 9 i 10 – 26/27 Marca wtorek/środa
Jedziemy do Rotoura. Przez dwa dni zwiedzimy obszary termalne Doliny Whakarewarewa i okolic. Zobaczymy zamieszkaną maoryską wioskę Tamaki Maori Village. Można tu kupić na targu plemiennym wytwarzane na miejscu rękodzieła i obejrzeć tradycyjne przedstawienia. Pojedziemy do Waimangu Volcanic Valley. Tu w nietkniętym krajobrazowo obszarze termalnym leży Waimangu Cauldron, największe na świecie gorące jezioro. Waimangu jest jednym z najbardziej kolorowych obszarów termalnych. Stąd pojedziemy do Wai-O-Tapu, gdzie obejrzymy gejzer Lady Knox, który wybucha codziennie o 10:15. Zobaczymy też musujące wody Champagne Pool. Odwiedzimy pogrzebaną na skutek erupcji wulkanu Tarawera w 1886 r. wioskę Te Wairoa.

Dzień 11 – 28 Marca czwartek

Jedziemy do Whakatane. Stąd popłyniemy na całodniową wycieczkę na wyspę White Island, "Whaakari" która jest jednocześnie aktywnym wulkanem. Już z Zatoki Obfitości widać dymy unoszące się nad wyspą. Ten najaktywniejszy nowozelandzki stożek usytuowany jest tylko około 50 km od brzegu lądu, a jego krater jest usiany licznymi fumarolami. Ze szczelin nieustannie wydobywa się gorąca woda i para.
   
Dzień 12  - 29 Marca piątek

Obok przepięknego jeziora Taupo pojedziemy do Parku Narodowego Tongariro. W drodze do jeziora Taupo zajrzymy jeszcze w jeden obszar geotermalny Craters of the Moon.  Obejrzymy 11 metrowy Wodospad Huka na najdłuższej rzece w Nowej Zelandii Waikato. Przejedziemy jedną z najbardziej widowiskowych dróg, która wije się pod górę od jeziora Taupo, przez porośnięte buszem wzgórza, okrążając jezioro Rotoaira.

Dzień 13 – 30 Marca sobota
Spędzimy dzień na szlaku Tongariro Crossing w Parku Narodowym Tongariro. Mamy tu możliwość wjechania na górę narciarskim wyciągiem, aby podziwiać widoki – jako opcja.

Nad Parkiem Narodowym Tongariro górują 3 aktywne wzgórza Mount Tongariro (1968 m n.p.m.), Mount Ngauruhoe (2290 m) i Mount Ruapehu (2796 m). Legenda Maoryska opowiada o kapłanie Nga-toro-i-rangi, który podróżując prawie zamarzł w tych górach. Poprosił swe siostry, demony ognia z ojczystej Hawaiki o ogień, żeby mógł się ogrzać. Demony Ognia posłały rozżarzone węgle, przez White Island i Rotorua, które wybuchły na szczycie gór wokół niego. Tak powstały wulkany Centralnego Płaskowyżu.


Dzień 14  - 31 Marca niedziela WIELKANOC 
Jedziemy do Wellington, skąd przepłyniemy przez cieśninę Cooka na Wyspę Południową.

Dzień 15 – 1 Kwietnia poniedziałek
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->

Z Picton jedziemy najeżoną rafami drogą morską o minimalnej szerokości 800 m, oddzielającą główny ląd od D’Urwille Island do French Pass. Po południu jedziemy do Kaikoura. Kaikoura była kiedyś miasteczkiem wielorybników, teraz przyciąga tłumy turystów, którzy przyjeżdżają tutaj oglądać olbrzymie kaszaloty, gromadzące się kilka kilometrów od brzegu. Organizowane są tutaj też zabawy z delfinami

W Kaikoura przez cały rok można obserwować wieloryby. Wieloryby rozpoznawalne są po płetwie ogonowej. Każda płetwa to jak odcisk palca u ludzi. Można też tu spotkać delfiny Hektora, które są najrzadszymi ssakami morskimi na świecie. Mają tylko 1,4 m długości i są najmniejsze wśród delfinów. Jest ich około 8 tysięcy i występują wyłącznie w wodach wokół Nowej Zelandii. Rozpoznaje się je dzięki kwadratowej płetwie grzbietowej.

Dzień 16  - 2 Kwietnia wtorek

Rano popłyniemy oglądać wieloryby. Następnie jedziemy do rezerwatu termalnego Hanmer Spring, gdzie odpoczywamy przy gorących źródłach mineralnych przy Amuri Road. Jedziemy do półwyspu Otago, pewnie gdzieś po drodze śpimy.
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->

Dzień 17 – 3 Kwietnia środa

Przejażdżka po półwyspie Otago, przez Glenfalloch Woodland Gardens – 11 hektarowe prywatne ogrody, Otakomu, gdzie stoi maoryski kościół i dom spotkań, do najwyższego punktu drogi Taiaroa Head. Można tu spotkać albatrosy i foki. Na Penguin Place obejrzymy pingwiny złotoczube i system ich tuneli, oraz jedyny w Nowej Zelandii zamek Larnach Castle z 1871 r.

Dzień 18  -4 Kwietnia czwartek

Jedziemy do Te Anau, stąd trasą widokową nazwaną przez Kiplinga ósmym cudem świata, do Parku Narodowego Fiordland do Milford Sound.

Dzień 19 5 Kwietnia, piątek
Rano rejs po fiordach. Po południu przejazd przez Quenstown, w stronę Westland Nationalpark.
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->

Dzień 20,21 – 6,7   Kwietnia, sobota, niedziela,

Westland Tai Poutini National Park.  Park znany z dwóch lodowców - Foxa i Franciszka Józefa.  Obydwa widać z drogi. Podejdziemy do czoła lodowca Franciszka Józefa. Odwiedzimy też czoło lodowca Foxa. Dla chętnych jest możliwość wykupienia wycieczki umożliwiającej wejście na lodowiec z przewodnikiem. Zatrzymamy się nad Jeziorem Mathesona, w którego wodach przeglądają się Góry Cooka i Góry Tasmana.

Góra Cooka, nazwana jest przez Maorysów Aoraki – „Przebijająca chmury” i jest w tej nazwie dużo prawdy, bardzo często jej szczyt chowa się w chmurach. Ma 3 754 m n.p.m.
  

Dzień 22 – 8 Kwietnia, poniedziałek
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->

Po drodze do Parku Narodowego Paparoa odwiedzimy Gillespies Beach z koloniami fok. W parku zwiedzimy „naleśnikowe skały” w Punakaiki - Pancake Rocks. Naleśnikowe formacje są produktem wietrzenia wapieni wydźwigniętych z dna morskiego wskutek ruchów sejsmicznych.

Dzień 23 – 9 Kwietnia wtorek
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->
Jedziemy do Christchurch

Dzień 24 – 10 Kwietnia środa
 lecimy do Auckland i z Auckland o 17:50 do Polski

Dzień 25 – 11 Kwietnia
w Warszawie jesteśmy w czwartek o 11.30


jesteś zainteresowany napisz: biuro@driftergroup.pl


zdjęcia udostępnił: J. Janiszewski

You Might Also Like

1 komentarze

Popularne artykuły

'

Wizytówka Facebooka

Flickr Images