Jesienny weekend w Szwecji

Piękny słoneczny weekend pod koniec września w Szwecji.Odwiedziłyśmy znajomych i zwiedziłyśmy 3 miasta  położone nad jeziorem   Melar  (s...


Piękny słoneczny weekend pod koniec września w Szwecji.Odwiedziłyśmy znajomych i zwiedziłyśmy 3 miasta położone nad jeziorem Melar (szw. Mälaren). Sztokholm, tym razem wybrałyśmy spacer po starówce i po Skansenie, urocze miasteczko w którym czas się zatrzymał Mariefred, z sąsiadującym zamkiem Gripsholm oraz malownicze miasto Strängnäs.






Dzień 1 Sztokholm








Ratusz Stadshuset - budowla inspirowana jest weneckim Pałacem Dożów stworzona przez archirtekta Ragnara Östberg. Zbodowano go w 1923 roku. Od 1930 roku s a tutaj wydawane przez Szwedzką Rodzinę Królewską uroczyste przyjęcia dla laureatów Nagrody Nobla. O nagrodach nobla pisaliśmy w zeszłym roku tutaj








Wenecja północy ....




Zmiana warty


































Wyspa Djurgården, w języku polskim Zwierzyniec, są to dawne królewskie tereny łowieckie, obecnie na wyspie znajduje się park, skansen z zoo, Muzeum Vasa, Muzeum Nordyckie i park rozrywki Gröna Lund.




Park Skansen - otwarty w 1891 roku przez Artura Hazeliusa który pokazał 150 przykładów architektury drewnianej z terenu całego kraju aby ukazać sposób życia w różnych rejonach Szwecji przed epoką industrialną. Powstały w ten sposób na wyspie Djurgården w Sztokholmie muzeum i ogród zoologiczny. Od tego miejsca zaczęto powszechnie używać nazwy skansen dla tego typu muzeów. Obecnie w Skansenie znajduje się około 140 budynków, a najstarszy z nich (Vastveitloftet) pochodzi z XIV w. Znaleźć tam można także m. in. starą aptekę, piekarnię, sklep spożywczy, pocztę, warsztat mechaniczny, hutę szkła, szkołę i kościół w replice XIX-wiecznego miasteczka. Pracownicy skansenu w strojach z epoki demonstrują czynności wykonywane dawniej na co dzień w domach i miejscach pracy zarówno na wsi, jak i w mieście. W zoo zobaczyć można zwierzęta żyjące na wolności w Skandynawii (m. in. niedźwiedź, łoś, dwa gatunki foki, renifer, ryś) jak i zwierzęta gospodarskie (świnie, kury, konie, kozy). Obecnie są tutaj między innymi 3 małe niedźwiadki brunatne i malutkie rysie ale nam wysiadły baterie w aparacie





 Jokobsberg - budynek z końca XVII wieku, była to letnia rezydencja, charakterystyczny dach i kolor budynku są typowe dla budynków należących do wyższych sfer w tym okresie.

Domki, które postały na południowej wyspie Sztokholmu, w trakcie głodu podczas I wojny światowej. Robotnikom zostały przydzielone działki na których mogli uprawiać warzywa, przed czerwonym domkiem sadzone są te same warzywa co w 1920 roku, a żółtym kwiaty i jabłonie, czyli tak jak ogródki zaczęły wyglądać w 1940 roku, gdy przekształciły się w działki rekreacyjne



 Kościół Seglora, zbudowany w 1730 roku w parafii w Västergötland, gdy powstał nowy kościół ten został przeniesiony do skansenu w 1916 roku. Wieża została dobudowana w 1780 roku. Jest to miejsce bardzo popularne na sztokholmskie śluby. Kościół został zbudowany z lokalnych materiałów gnejsów, dębu i pomalowany w tradycyjny sposób mieszaniną smoły i tradycyjnej czerwonej farby
Niestety baterie w aparacie padły i pozostała tylko komórka... w której też zaraz rozładowała się bateria :-)


Dzień 2 - zwiedzamy  Mariefred z Gripsholm oraz Strängnäs


Mariefred, przepiękne miasteczko około 70 km od Sztokholmu, leży naprzeciwko zamku Gripsholm. Nazwa pochodzi od katolickiego klasztoru Pax Mariae. Na miejscowym cmentarzu pochowany jest niemiecki pisarz i dziennikarz, Kurt Tucholsky
 Zamek Gripsholm, do 1713 roku był rezydencją królewską. Pierwotna twierdza średniowieczna została zbudowana w 1380 przez Bo Jonssona Gripa . W 1526 roku zamek zajmuje króla Gustawa I Waza. Dokonał on gruntownej przebudowy budynku w stylu renesansowym. W latach 1563–1567 król Szwecji Eryk XIV Waza więził tu swojego przyrodniego brata, księcia Finlandii Jana III Wazę i jego żonę Katarzynę Jagiellonkę. Tu 20 czerwca 1566 urodził się ich syn, późniejszy król Polski i Szwecji Zygmunt III Waza. W latach 1713–1773 zamek był więzieniem. W 1773 został wyremontowany przez króla Gustawa III. Kolejną restaurację zamek przeszedł w 1889–1894. W zbiorach zamkowych znajdują się polskie zabytki zrabowane przez Szwedów podczas najazdów na Polskę. Z przodu widać fragment jeziora Mälaren




 zamek od strony lądu
tablice z runami przed zamkiem













 Jabłka z "królewskiego ogrodu"



Powyżej widok od strony jeziora Mälaren

 Widok spod zamku na Mariefred

Mariefred

Kościół i Sturestenen



Kościół zbudowany w 1624 roku, spłonął w pożarze w 1682, odbudowany 1701. Obok znajduje się Sturestenen (rune stone)  został wzniesiony przez kościół w 1905 roku dla upamiętnienia daru władcy Unii Kalmarskiej  Stena  Sture Starszego, który podarował posiadłość Gripsholm  klasztorowi Pax Mariae ( Mariefred w języku szwedzkim) męskiemu zakonowi Kartuzów  w 1498 . Klasztor został zamknięty w 1526 roku , gdy Gustav Vasa został królem Szwecji i zajął Gripsholm .



 widok na jezioro Mälaren z wzgórza z kościołem


Jugendhuset - dom w stylu Art Nouveau został ukończony w 1909 roku jako dom bogatego kupca Fritza Lindell, potem był wykorzystywany jako hotel i pensjonat, obecnie jest to znowu dom mieszkalny.

Hotel Gripsholms Värdshus Mariefred - 1609 rok, jeden z budynków z tyłu. Całość zbudowana w 1742 roku jako farbtuka ubrań i skarpetek przez Johan Berg Andersson, który był też czonkiem szwedzkiego parlamentu. W 1770 roku budynek stał się zajazdem. W 1989 roku hotel przeszedł generalny remont i znowu jest otwarty.



 Kolorowa uliczka schodząca do przystani


 Pierwszy budynek od prawej, a właściwie jego kawałek to Hantverksgård, od XVII wieku była to garbarnia, obecnie dom mieszkalny




 Pierwszy budynek od prawej zbudowany został w 1877 roku przez kapitana Christoffera Söderström jak bank oszczędnościowy, później znajdował się tutaj sklep z alkoholem, od 1987 była tu restauracja, obecnie jest to dom prywatny.
a obok w zielonym niskim budyneczku  B&B


  Rådhuset - Ratusz miejski, zbudowany w 1784 roku pod kierunkiem królewskiego medyka Larsa Grubb z incjatywy króla Gustawa III, jest on przykładem stylu zwanego od króla gustawiańskim, obecnie znajduje się tutaj Informacja Turystyczna


Kungshuset -Budynek który Król Gustaw III wybudował dla dworzan. Pomiędzy 1814 a 1817 był wojskowym instytutem. Dziś znajduje się tutaj plebania i biura parafii.

Dom naprzeciwko to  Kadetten Kungshuset,(na zdjęciu najwyższy czerwony dom) został zbudowany przez Henrica Zidén, oficera kawalerii. Oprócz mieszkań, mieścili się tutaj tapicerzy, stolarze, apteka i zakłady drukarskie. Odrestaurowany został w 1982 roku.


Storgatan główna ulica zakupowa w miasteczku, zachowały się tutaj budynki z XVIII wieku






i z innych uliczek




Strängnäs




 Kvarnen - młyn zbudowany w 1855 roku, konstrukcja z Holandii










 W 1871 roku w Strängnäs wybuchł pożar, który zniszczył większość drewnianej zabudowy miasta, Lillgaten jest jedną z ocalałych uliczek, gdzie zachowała się oryginalna zabudowa.


Katedra w Strängnäs, nosząca wezwanie św. Apostołów Piotra i Pawła powstała jako trzynawowa, gotycka świątynia ceglana na miejscu pierwotnego, drewnianego kościoła.


Na początku XII w. w miejscu obecnej katedry zbudowany został drewniany kościół klepkowy, który z kolei powstał na dawnym miejscu składania ofiar przez wikingów, z wykorzystaniem charakterystycznej dla nich ornamentyki.
Ok. 1250 do Strängnäs przybyli dominikanie i rozpoczęli budowę klasztoru i kościoła w północnej części miasta, w miejscu męczeńskiej śmierci św. Eskila. Podczas budowy korzystali on ze wskazówek budowniczych kościoła Najświętszej Maryi Panny w Sigtunie. Katedra w Strängnäs najlepiej ze wszystkich katedr Szwecji zachowała swój średniowieczny charakter mimo wielu remontów.
Jest tu pochowany między innymi Karol IX Waza, Karol Sudermański, król Szwecji w latach 1604–1611




Gustaw Waza na początku 1521 stanął na czele powstania przeciw Duńczykom, którego głównymi siłami byli chłopi i górnicy z regionu Dalarna. Jeszcze w tym samym roku powstańcy odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Västerås, a Gustaw Waza został wybrany na regenta Szwecji. 6 czerwca 1523 zgromadzenie stanów, zwołane właśnie w Strängnäs, ogłosiło Gustawa Wazę królem i koronowano go właśnie w tym kościele – co ostatecznie zerwano unię kalmarską Szwecji z Danią i Norwegią.






 Kulturhuset Multeum

JulIKA

You Might Also Like

0 komentarze

Popularne artykuły

'

Wizytówka Facebooka

Flickr Images