Budapeszt październik 2013

Na początku października odwiedziliśmy Budapeszt, pogoda bardzo nam się udała bo nie dość, że była piękna jesień to było też ciepło, pr...


Na początku października odwiedziliśmy Budapeszt, pogoda bardzo nam się udała bo nie dość, że była piękna jesień to było też ciepło, przez większość wyjazdu towarzyszyła nam temperatura była około 20 stopni C.  W pięć dni udało nam się zwiedzić najważniejsze zabytki Budapesztu i okolic. Budapeszt jest pełny pięknych kamienic, kościołów i parków. W trakcie naszego pobytu na każdym kroku trwał jakiś remont lub przebudowa, a to czyszczono fasady budynków, a tu kładziono kostkę zdzierając asfalt, remont który zmienia to piękne miasto w jeszcze piękniejsze. 
Wśród śnieżnobiałych wyczyszczonych budynków w pięknym słońcu widać że to jedna z piękniejszych stolic Europy.

 Dzień1
Po locie z Warszawy i zameldowaniu się w hotelu udaliśmy się na wieczorny spacer po ulicy Váci po stronie Pesztu. Ulica "zakupowa", popularny pasaż, od północnej strony ograniczona jest placem Vörösmarty . Mieszczą się tutaj restauracje i sklepy z pamiątkami dla turystów


Ulica Vaci była w XIX wieku najelegantszą ulica Pesztu, ma około 1km długości. 
Na końcu ulicy znajduje się Hala targowej Vásárcsarnok przy Fõvám tér, przy peszteńskim zjeździe z mostu Wolności (Szabadság Híd), Jest  ona największym zadaszonym targowiskiem w całe stolicy. Jej charakterystyczny gmach o stalowej konstrukcji wzniesiony został w latach 1894-97 według projektu Samu Petza, obiekt był najnowocześniejszym tego typu na Węgrzech. Otwarcie planowano zrealizować rok wcześniej w ramach obchodów tysiąclecia państwowości węgierskiej, ale ze względu na pożar, jaki wybuchł kilka dni przed przygotowaną na ten cel ceremonią, prace budowlane wydłużyły się aż do 15 lutego 1897r. 

Widok na Wzgórze Gellerta

Most Elżbiety za nim widać pomnik Gellerta i wystające zabudowania Wzgórza Zamkowego.


Widok na Wzgórze Zamkowe z pesztańskiej strony.

Hotel Four Seasons w Gresham Palace


Dzień 2 

Wzgórze Zamkowe (Várhegy) wraz ze wznoszącym się na nim Starym Miastem, jest sercem Budy. - i to stąd rozpoczęliśmy zwiedzanie. Zaczeliśmy od Bramy Wiedeńskiej i z placu bramy  (Bécsi Kapu tér) brukowanymi uliczkami dotarliśmy do
Placu św. Trójcy (Szentháromság tér), ze wspaniałym, neogotyckim kościołem Macieja (Mátyás templom) i pomnikiem św. Stefana oraz bajkową Basztą Rybacką (Halászbástya) z których roztacza się cudny widok na peszteński brzeg Dunaju.

  widać w tle Mátyás templom (Kościół Św. Macieja) zwany Budzińską Świątynią Koronacyjną
 Baszta Rybacka znajduje się obok Kościoła Św. Macieja. Z jej tarasów widokowych wpisanych na listę UNESCO roztacza się widok na Dunaj i resztą miasta. Pierwotna konstrukcja Baszty wykonana była z kamienia i czerwonej cegły i tak wyglądała przez cały XVIII i XIX wiek, obecny wygląd zawdzięcza modernizacji zrobionej w latach 1899 - 1902r. Przed Basztą pomnik konny posąg króla św. Stefana I (Szent István lovasszobra), autorstwa Alajosa Stróbla z 1905 roku.

 widok z Baszty na dalszą jej część
Mátyás templom (Kościół Św. Macieja) 



widok z Baszty Rybackiej na Dunaj, kawałek Budy i po drugiej stronie Peszt z widocznym budynkiem Parlamentu.

 Następnie udaliśmy się stronę  siedziby prezydenta -  Pałac Sandor (Sándor Palota).
 
zmiana warty przed Pałacem na placu św. Grzegorza (Szent György tér), przylegającym do północnego skrzydła Zamku Królewskiego


Pałac Sándor

Zamek Królewski (Vár)

Turul przy Zamku Królewskim. Turul jest ptakiem wywodzącym się ze stepowej mitologii madziarskiej. Swoim wyglądem przypomina ogromnego sokoła, który, jak podają mity, przesiaduje na szczycie Drzewa Życia, otoczony mniejszymi ptakami, w jakich zaklęte były dusze nienarodzonych. W języku starowęgierskim istniały trzy słowa określające trzy różne gatunki sokoła - kerecsen, zongor (obecnie istnieje w męskim imieniu Zsombor) oraz Turul. Ten ostatni stał się skrzydlatym symbolem Węgier, występuje w legendach w których jego cudowne pojawienie się wpłynęło na dalsze losy narodu madziarskiego.


Zamek Królewski, wejście do Galerii Narodowej konny posąg Eugeniusza Sabaudzkiego, neobarokowe dzieło Józsefa Róny

Widok ze Wzgórza Zamkowego na Wyspę Św. Małgorzaty

Fontanna Macieja (Mátyás-kút), zdobiąca zachodnie skrzydło obecnej Galerii Narodowej, wykonana przez Alajosa Stróbla. Płaskorzeźba ukazuje króla Macieja Korwina na polowaniu, w otoczeniu ogarów, martwego jelenia i sokolnika Galeotto Marzio. Po prawej stronie kompozycji zauważyć można postać Pięknej Ilonki (Szép Ilonka) z łanią, wpatrującej się w postać monarchy (według legendy dziewczyna spotkała kiedyś Macieja polującego w lesie i bez pamięci zakochała się w przystojnym młodzieńcu; po odkryciu prawdziwej tożsamości oblubieńca i zrozumieniu, że małżeństwo między nimi jest niemożliwe, z rozpaczy pękło jej serce.

Rzeźba, dekorująca zachodni plac Zamku Królewskiego przed bramą prowadzącą na Dziedziniec Lwów, ukazuje Csikósa, czyli węgierskiego pasterza koni, mocującego się z dzikim rumakiem. Dzieło György Vastagha pokazano na wystawie w Paryżu w 1900r.

Jedna z bram do Zamku Królewskiego


Ten ptak nad bramą to kruk trzymający w dziobie złoty pierścień - symbol królewskiego rodu Hunyadich. Zgodnie z legendą król Maciej Corvin (Hunyadi Mátyás) władający Węgrami w latach 1458-1490 zobaczył kruka kradnącego jego pierścień. Monarcha złapał i zabił ptaka, po czym odebrał mu klejnot. Na pamiątkę tego wydarzenia postanowił wpisać w swój herb kruka z pierścieniem w dziobie. Rzeźba umieszczona na bramie wskazuje kierunek do Fontanny Macieja

Ze wzgórza zjechaliśmy wagonikiem kolejki linowej Sikló, zwana również Budavári Sikló, łączy ona górny taras ogrodów królewskich z placem Clark Adám tér, położonym przy wjeździe na Most Łańcuchowy. Historia sięga początków monarchii dualistycznej, tj. chwili utworzenia cesarstwa Austro-Węgierskiego w 1867r. W tym czasie, w związku z decyzją pary królewskiej o częściowym przeniesieniu dworu z Wiednia do Budy, wielu mieszkańców Budapesztu znalazło zatrudnienie na Zamku Królewskim, dla nich i do przewożenia towarów zbudowano kolejkę.

 Konstrukcja okazała się prawdziwą rewolucją w zakresie transportu osobowego (była drugą tego typu istniejącą w Europie). Dwa wagoniki, napędzane parą wodną i kursujące wahadłowo, w ciągu kilkudziesięciu sekund pokonywały trasę o długości 95 metrów przy różnicy poziomów rzędu 51 metrów, poruszając się po zboczu o nachyleniu 48 stopni. Każdy z nich zabierał jednorazowo 24 pasażerów.


Na murach tzw. anielska wersja godła Węgier

Tunel (Alagút)Po wybudowaniu Mostu Łańcuchowego koniecznością stała się również budowa szybkiego połączenia komunikacyjnego między Pesztem i mieszkańcami zachodniej części Budy, znajdującej się za wzgórzem zamkowym. Pomysłodawcą wydrążenia tunelu był Széchenyi, zaś jego projekt przygotował Adam Clark. Prace rozpoczęto w 1853r. i zakończono w cztery lata później. Tunel mierzy 350m długości i ma 10m szerokości, zaś od strony Dunaju prowadzi do niego neoklasyczna brama. Nad bramą godło Węgier.

Széchenyi lánchíd Most Łańcuchowy, pierwszy most który połączył Budę z Pesztem (1839-1849) był też pierwszym mostem kamiennym na Dunaju w granicach ówczesnych Węgier.

 Legenda mówi że podczas ceremonii odsłonięcia lwów zdobiących Most Łańcuchowy pewien szewc, Jakub Frick, krzyknął głośno, że lwy są brzydkie i do niczego się nie nadają, bo... nie mają języków. Na ten okrzyk tłum zareagował gromkim śmiechem, a autor rzeźb, János Marschalko, ze wstydu rzucił się w odmęty Dunaju, w których utonął. W rzeczywistości lwy mają języki, których z dołu nie widać. Rzeźbiarz nie skończył w Dunaju a dożył późnej starości, podobno ciągle się tłumacząc wszystkim zainteresowanym, że lwy pochodzą z rodziny kotów i nie trzymają języka na zewnątrz jak psy. Krytykantom odpowiadał też często, że gdyby ich żona miała język tak długi jak wyrzeźbione przez niego zwierzęta, to jedynym ratunkiem byłoby dla nich obcięcie sobie uszu.


widok na Kolejka Sikló, bramę do Tunelu (Alagút) i mitycznego ptaka Turula.
 Anegdota opowiadane przez przewodników opowiada że tunel pod wzgórzem zamkowym wybudowano w celu chowania tam mostu łańcuchowego w czasie deszczu, aby nie zardzewiał.

Wyspa Św. Małgorzaty

Wyspa ma 2,5km długości oraz 500m szerokości.

"Tańcząca fontanna" na wyspie


wszechobecne tutaj olbrzymie platany
 
Po śmierci króla Beli IV na wyspie rozpoczęto budowę zakonu franciszkanów. Przez kolejne dwa wieki miejsce to stanowiło zaciszny i odosobniony zakątek miasta, dostępny jedynie drogą wodną i sprzyjający modlitwom i kontemplacjom. Na podstawie zachowanych dokumentów wiadomo też, że na południowym krańcu wyspy stał zamek biskupa z Esztergom, zaś na północnym - zamek warowny rycerskiego zakonu jezuitów. Stan ten uległ zmianie wraz z kolejną inwazją turecką. Najeźdźcy ustanowili na niej harem i już samo przebywanie na brzegu Dunaju w jej pobliżu zagrożone było śmiercią. Turcy opuścili wyspę w XVII wieku niszcząc wszystko co się na niej znajdowało - odbudowano jedynie zakon franciszkanów, który od tej chwili pełnić miał rolę letniej siedziby palatyna Józefa.


 
 W połowie XIII wieku na Wyspie Św. Małgorzaty z rozkazu króla Beli IV wybudowano klasztor sióstr dominikanek, do którego wkrótce wstąpiła jego córka. Według legendy ślubował on oddać ją do zakonu, jeśli łaska boża pozwoli Węgrom odeprzeć atak Mongołów. Ponieważ plemiona Madziarskie wygrały bitwę, król musiał spełnić obietnicę. Nie chcąc się jednak rozstawać z ukochaną latoroślą postanowił umieścić ją w pobliżu królewskiej siedziby tak, by móc ją jak najczęściej odwiedzać.

 Piękna jesień na wyspie Św. Małgorzaty.

Z początkiem XIX wieku wyspa przybrała swój obecny wygląd. W 1814r. przebywali tutaj przywódcy koalicji antynapoleońskiej - 27 października spotkali się tu imperator Austrii i król Węgier w jednej osobie Franciszek I, car Aleksander I i książę Prus Friedrich Wilhelm III. Miejsce to do tego stopnia spodobało się władcy Rosji, że w następnym roku przysłał tu na wakacje swą młodszą siostrę. Wraz z upływem lat na początku kolejnego stulecia letnią rezydencję palatyna przekształcono w funkcjonujący do dziś hotel. Na zdjęciu japoński ogród na tyłach hotelu.

hotel Danubius
 Kaplica św. Michała na Wyspie Małgorzaty. Prace przy odkopywaniu jej fundamentów rozpoczęto w 1923r. Okazało się wówczas, że wewnątrz kościoła, którego pochodzenie oceniano na XII wiek, znajdowała się jeszcze starsza kaplica, prawdopodobnie z wieku XI. Prace przy odbudowie rozpoczęły się w 1930r. według planów architekta Kálmána Luxa i trwały do 1933r. Nad bramą wejściową podziwiać możemy płaskorzeźbę ukazującą patrona świątyni, św. Michała, a w wieży umieszczono najstarszy dzwon znaleziony na Węgrzech, pochodzący z XV wieku.

Dzień 3 
Peszt
Peszt różni się znacznie od Budy, mimo że jest historycznie starszy - stanowił on uboższą dzielnicę przemysłową. Jego zwiedzanie rozpoczęliśmy od gmachu Parlamentu (Országház). No i pięknie prezentujący się z daleka Parlament z bliska okazało się że jest cały w remoncie i nie ma jak się do niego dostać.
Widok na Dunaj i Budę z Pesztu. Widać Wzgórza Zamkowe z Basztą Rybacką i kościołem św. Macieja
Plac Wolności pomnik Armii Czerwonej, prawdopodobnie ostatni, jaki ostał się w Budapeszcie po zmianach politycznych z lat 90. Wysoki obelisk, ze złotą pięcioramienną gwiazdą na szczycie, upamiętnia żołnierzy radzieckich poległych w walkach o wyzwolenie węgierskiej stolicy w latach 1944-45. Pomnik pozostawiono na miejscu głównie ze względu na spoczywające pod nim szczątki czerwonoarmistów.
 Plac Wolności, gmach dawnej giełdy budapeszteńskiej, dziś zajmowany przez telewizję

 Szent István Bazilika, Bazylika Św. Stefana. W bazylice przechowywana jest najważniejsza węgierska relikwia, mianowicie zmumifikowana dłoń św. Stefana, pierwszego króla Madziarów i zarazem władcy, który poprzez chrzest ojczyzny w 1000r. wprowadził ją do grona ówczesnych państw europejskich.



 Poniżej widok z pod kopuły Szent István Bazilika, Bazyliki Św. Stefana na Parlament. Kopuła Bazyliki mierzy dziś 96m, dokładnie tyle, ile kopuła Parlamentu. Konstruktorzy (József Hild, Miklós Ybl i József Kauser ) chcieli w ten sposób podkreślić równość między władzą boską i królewską, a jednocześnie nie wywyższać żadnej z nich.

 kopuła od środka


Szent István Bazilika, Bazylika Św. Stefana. Bazylika, mierzy w najszerszym miejscu 55m długości i zajmująca powierzchnię 414 m2, może pomieścić 10.000 wiernych, co sytuuje ją w czołówce największych konstrukcji tego typu w Europie. Samo wnętrze zdobią freski i malowidła najwybitniejszych artystów węgierskich.


Pod placem św. Stefana, został wybudowany 4 piętrowy podziemny parking (węg. Bazilika Garázs). Mieści on 404 samochody i jest całkowicie zautomatyzowany. Pojazdy są automatycznie transportowany na miejsce parkingowe.

Gmach Reduty z salą teatralną i balową stanowi wspaniały przykład węgierskiego romantyzmu


Plac Petöfiego Sandora, pośrodku pomnik przedstawiający poetę podczas deklamacji słynnej „Pieśni narodowej”.
Metro w Budapeszcie otworzono w 1896 roku na 1000 lecie państwa węgierskiego. Jest to najstarsza czynna podziemna kolej w kontynentalnej części Europy. Najstarsza linia żółta przebiega tylko przez Peszt, zachowano oryginalny wystrój wnętrz stacji, a wagony stanowią replikę składów z początku XX wieku.





 Budapesztańska Opera, Magyar Allami Operaház. Założył ją Ferenc Erkel, węgierski kompozytor i autor hymnu narodowego, a dzisiejszą jej siedzibę, neoklasyczny pałacyk, wzniósł Miklós Ybl w roku 1884.
Liszt Ferenc  węgierski kompozytor i pianista, jedna z najwybitniejszych postaci romantyzmu



 Ferenc Erkel - węgierski kompozytor, ojciec węgierskiej opery narodowej, twórca wielu dzieł operowych granych do dnia dzisiejszego a także twórca Hymnu węgierskiego skomponowanego w 1844 roku.


pałac Drechslera, na przeciwko Opery, wzniesiony w 1882r. według projektu architektów Ödöna Lechnera i Gyuli Pártosa. Obecnie mieści się w nim szkoła baletowa.

 Muzeum Sztuk Pięknych przy Placu Bohaterów
 Plac Bohaterów Hösök tereBudowę pomnika Tysiąclecia wznoszącego się na Placu Bohaterów rozpoczęto w 1896r dla uczczenia tysiąclecia państwowości Węgier. Autorem projektu był Albert Schickedanz, a wykonawcą - rzeźbiarz György Zala. Na środku placu, na wprost alei Andrássy'ego, wznosi się 36-metrowa kolumna, zwieńczona posągiem przedstawiającym archanioła Gabriela.
 Cokół kolumny, na której jest umieszczony , archanioł Gabriel, otaczają posągi jeźdźców, które ukazują przywódców plemion Madziarów - księcia Árpáda, oraz jego sześciu wodzów, którzy przywiedli swych pobratymców na tereny dzisiejszego Siedmiogrodu.
Książę Arpad

 Pomnik otacza podzielona na dwie części półkolista kolumnada. Pomiędzy kolumnami stoją posągi najznakomitszych węgierskich przywódców, począwszy od samego św. Stefana, przez Belę IV i króla Macieja, po współczesnych János'a Hunyadi'ego i Lájos'a Kossuth'a. Rozpiętość ramion kolumnady wynosi blisko 85m, a ich górne krawędzie zdobią symboliczne posągi Pracy i Dobrobytu oraz Wiedzy i Chwały (zewnętrzne części łuków), a także większe wizerunki boga Wojny i bogini Pokoju (od wewnątrz). Boga Wojny rozpoznamy po rydwanie ciągniętym przez spienione konie, zaś boginię Pokoju - po gałązce oliwnej dzierżonej w uniesionej dłoni. Wszystkie rzeźby są autorstwa wspomnianego György Zala.
 Posąg Św. Stefana stojący pomiędzy kolumnami
 Ludwik Węgierski
 Cała kolumnada
  Bóg Wojny
posągi z cokołu głównego, przywódcy 7 plemion Madziarów,
 Według legendy, w 1000r archanioł ukazał się we śnie Stefanowi i nakazał mu przyjęcie korony, a jednocześnie wyrażenie zgody na chrzest z rąk papieża. Czyn ten podniósł ówczesne Węgry do rangi liczącego się w Europie mocarstwa. Posąg wyróżniony został Grand Prix w czasie na wystawie światowej zorganizowanej w 1900r. w Paryżu.

 Widok z Parku  Miejskiego (Városliget) na Plac Bohaterów. W Paku Miejski w
1896r w 1000 rocznicę ustanowienia zjednoczonego państwa przez Arpada zorganizowano Wystawę Tysiąclecia, specjalnie do niej wybudowano pierwszą linię kolejki podziemnej. Na wystawie stały kopie wykonane z dykty i kartonu wszystkich znanych budowli węgierskich,pomysł tak się spodobał odwiedzającym że część z nich zbudowano z prawdziwych materiałów budowlanych i dziś można tutaj podziwiać repliki , między innymi kopia zamku Vajdahunyad z Siedmiogrodu (obecnie na terenie Rumunii)
Andrássy út. Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą aleję Budapesztu  jest najdłuższa ulicą w stolicy, ciągnie się od centrum miasta ponad 2,5km w kierunku Parku Miejskiego i Placu Bohaterów. Najstarszą kolejkę dlatego pociągnięto pod ziemią żeby nie zniszczyć tak pięknej ulicy kolejką naziemną.





 niektóre budynki wyraźnie jeszcze czekają na odnowę


 Dzień 4 
Oceanarium - Tropicarium 
oddano do użytku w Budapeszcie w 2000r. W chwili obecnej jest to jeden z największych kompleksów tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej - jego powierzchnia wynosi blisko 3000 m2

spotkanie przy misce


Legwan zielony (Iguana iguana) i Lwiatka złotogłowa (Leontopithecus chrysomelas) - gatunek endemiczny; występuje tylko w nizinnych fragmentach lasów tropikalnych w stanie Bahia w Brazylii. Jest uważany za zagrożony gatunek.

 




Tamaryna białoczuba (Saguinus oedipus). Jest to gatunek krytycznie zagrożony wymarciem.
Żabuti Czarny inaczej Leśny (Geochelone carbonaria)

 Kajman
 Ryby pilęgnicowate Cichlidae
 Pirania Natterera, pirania czarnoogonowa, pirania czerwona (Pygocentrus nattereri)

Tunel z płaszczkami i rekinami 






 Ryba z rodzaju Pterois zwanych skrzydlicami lub ogonicami






 Ryby z rodzaju Pterois zwanych skrzydlicami lub ogonicami









 Basen do głaskania płaszczek
 z lupą oddalającą do oglądania ich w basenie









 Tamaryna białoczuba (Saguinus oedipus)

 Legwany

 Wzgórze Św. Gerarda (Gellerta)

Św. Gerard (Szent Gellért) był włoskim misjonarzem należącym do zakonu benedyktynów. W pierwszej połowie XI w. przybył z misją ewangelizacyjną na Węgry, gdzie został głównym nauczycielem i wychowawcą królewicza Emeryka, syna pierwszego koronowanego władcy kraju – Stefana I Św. Po ośmiu latach wysiłków zmierzających do ukształtowania młodzieńca na wzór pobożnych i bogobojnych monarchów zachodniej Europy, chłopiec zginął podczas polowania zaatakowany przez odyńca. Wówczas Gerard wyruszył w głąb dzikich Węgier głosić ewangelię, aż przybył na brzeg Dunaju w okolicach współczesnej dzielnicy Tabán. W 1046 r. misjonarz został pojmany i uwięziony przez okolicznych pogan sprzeciwiających się wprowadzeniu nowej wiary, a następnie zamknięty w drewnianej beczce, którą zrzucono ze stromej skały do Dunaju.

Łaźnie w secesyjnym Hotelu Gellerta. Lecznicza moc źródeł wypływających u podnóża góry Gellérta znana była już w XIII w. Z polecenia króla Andrzeja II z dynastii Árpádów w pobliżu południowej strony wzniesienia zbudowano przyczółek dla chorych – rodzaj średniowiecznego szpitala, w którym cierpiących poddawano kuracji za pomocą kąpieli w naturalnych cieplicach (z temperaturą wody 47°C) bijących spod wzniesienia. Najdroższa łaźnia w mieście.

Góra ma wysokość 235 m n.p.m i zbudowana jest ze skał wapiennych z przewagą dolomitów i należy do łańcucha wzgórz południowej Budy (Dél-Budán), wypiętrzonego w pierwszym okresie triasu około 250 mln lat temu. Ostateczne zewnętrzne oblicze góry ukształtowane zostało przez lodowiec w epoce plejstocenu, a jej budowa wewnętrzna jest pochodną dawnej działalności wulkanicznej, a w szczególności – przepływu ciepłych źródeł mineralnych. Wzniesienie słynie z dużej ilości jaskiń uformowanych przez podziemne strumienie około 300 do 500 tys. lat temu, z których największą jest jaskinia Szent Iván 

Podobno w XVII na wzgórzu Gellerta odbywały się sabaty czarownic i miał to być ośrodek magii i czarów, w XVIII wieku wzgórze przekształciło się w miejsce kultu chrześcijańskiego, zbudowano między innymi drogę krzyżową na jej szczyt, która była czynna do końca XiX wieku. W 1851 roku Habsburgowie wznieśli na szczycie góry Cytadelę, po poskromnieniu rewolucji z 1848 roku jako symbol austriackiej dominacji.Na początku XX stulecia Wzgórze zamieniono w park, a w 1926 roku w jaskini Szent Iván urządzono kaplicę na wzór kościoła z Lourdes. Kaplica należy do braci Paulinów, rdzennie węgierskiego zgromadzenia zakonnego. Jedna z kaplic jest poświęcona Polsce.

Ciekawostką jest zróżnicowanie botaniczne wzgórza. Na stoku południowym są wysokie temperatury i panuje tu klimat podobny do tego co jest np. w Marku, dlatego rosną tu między innymi drzewa figowe,zasadzone przez Turków, na zboczu północnym roślinność jest subalpejska i też taki klimat tu panuje.

Biały kamienny pomnik króla Stefana I Świętego który powstał w 2001 roku w miejscu zniszczonego pomnika przez komunistyczne władze, z tyłu widać Most Wolności (Szabadság Híd)  który był trzecią, po Łańcuchowym i Małgorzaty, przeprawą przez Dunaj. Budowę rozpoczęto w 1894r. i zakończono dwa lata później.

 Widoki z wędrówki na Wzgórze Gellerta





 Widok na Pomnik Wolności, który znajduje się na czubku góry




 Pomnik Wolności  – dzieło węgierskiego rzeźbiarza Zsigmonda Kisfaludiego Stróbla z 1947 r. Rzeźba przedstawia kobietę z wzniesionymi w górę rękoma, w których trzyma gałązkę palmową – symbol pokoju. Potężny, odlany z brązu posąg o wysokości 14 m umieszczony jest na 26-metrowym kamiennym postumencie, dzięki czemu figurę dostrzec można nawet z odległych dzielnic miasta.
 U stóp pomnika stoją dwie inne postaci – św. Jerzego walczącego ze smokiem i anonimowego mężczyzny dzierżącego pochodnię - obie o wysokości ok. 3 m. Pierwotnie kompozycja składała się z kilku dodatkowych rzeźb dedykowanych żołnierzom Armii Czerwonej utrzymanych w stylu dojrzałego socrealizmu. Po 1989 r. usunięto je.
 Widok na Budapeszt z góry
 Cytadela stanęła na szczycie góry Gellérta w 1851r. , po Wiośnie Ludów
 Widok na Budę i Wzgórze Zamkowe.

 Piękna jesień na wzgórzu.

 coś na pokrzepienie spragnionych


 Postać poganina chcącego się nawrócić, dołożona do pomnika św. Gellerta w 1904 r., dzieło Aladára Gárdosa.
Poniżej widok na most Elżbiety,  Erzsébet Híd

 Pomnik św, Gellerta powstał pod koniec XIX w. z inicjatywy, dzięki środkom (w wysokości 100 tysięcy koron) przekazanym osobiście przez cesarza Franciszka Józefa. Dzieło Gyuli Jankovitsa przedstawia osobę biskupa trzymającego w jednej dłoni krzyż, a drugą skierowaną w geście ewangelizacji. Kamienna figura liczy 7 metrów wysokości i jest dwukrotnie wyższa, niż pierwotnie planowano, dzięki czemu rosnące wokół drzewa nie zasłaniają postaci świętego. Przez kilka pierwszych lat biskup stał na zboczu samotnie, póki nie zbudowano wokół niego kolumnady według pomysłu Imre Francseka. W 1904 r. całości kompozycji dopełniły klęczące przed biskupem postaci pogan pragnących nawrócić się na wiarę katolicką – dzieł Aladára Gárdosa.



Widok na pomink Gellerta z dołu

 i na Pomnik Wolności
 oraz z drugiej strony Dunaju

 Dzień 5

 Podróż do Esztegromu (Ostrzyhom)  
i Visegradu (Wyszehrad)

Esztegrom (Ostrzyhom) położony w meandrze Dunaju, to jedno z najstarszych miast Węgier. Powstał około I wieku naszej ery jako miejsce stacjonowania rzymskich wojsk zwane Solva. A najstarsze ślady osadnictwa datowane są tutaj na 20 tys lat p.n.e. W 972r. klan Árpádów zbudował tu swój pierwszy zamek królewski, i tutaj  wychował się między innymi syn króla Gézy, Stefan. W 1000r. Stefan przyjął chrzest i od tego czasu Esztergom stał się najważniejszym centrum katolicyzmu w kraju. Zbudowaną na ten cel pierwszą świątynie,na ruinach której zbudowano później największą węgierską katedrę. przez 250 lat stolicą Węgier. Od ponad 1000 lat jest siedzibą prymasa głowy kościoła rzymsko-katolickiego.

Poniżej widać białą kaplicę na Szent Tamás-hegy - górze św. Tomasza

Wodne Miasto- barokowe kamieniczki i kościół króla Stefana I


 Esztegrom (Ostrzyhom) w tle klasycystyczna Bazylika największy kościół na Węgrzech.






Esztegrom (Ostrzyhom) Bazylika jest piątą na świecie pod względem wielkości. Mierzy 117m długości i 47m szerokości, a jej kopuła wznosi się na wysokość 100m. Wysokość nawy głównej to 68m.




Esztegrom byliśmy tutaj 10 paxdziernika, a więc dzień wcześniej minęła 330 rocznica bitwy pod Parkanami (po drugiej stronie Dunaju, obecnie Štúrovo na Słowacji), w której Jan III Sobieski rozgromił Turków 9 października 1683 roku.




 Esztegrom (Ostrzyhom) Główny ołtarz to dzieło weneckiego mistrza Michelangelo Grigolettiego. Główne freski zdobiące świątynię wyszły spod pędzla mediolańskiego malarza Ludwiga von Moralta. Z kolei rzeźby wykonali włoscy mistrzowie dłuta Pietro Bonani i Pietro della Vedova. Część z nich stworzył też Austrak Johann Meixner oraz Węgrzy István Ferenczy (postać św. Stefana) i Alajos Strobl (posąg ukazujący Jánosa Simora). Nawy boczne udekorowane są rzeźbami György Kissa.

 Kapilica Św. Kingi



Most Marii Walerii Mária Valéria híd, most na Dunaju łączący Štúrovo na Słowacji i Ostrzyhom na Węgrzech. Długość 500m. Nazwa mostu pochodzi od habsburskiej księżnej Marii Walerii. Most został otwarty w 1895. W 1919 został zburzony, po czym odbudowano go w 1927. Po raz drugi został zniszczony 26 grudnia 1944 przez wycofujące się wojska niemieckie wraz z innymi mostami na Dunaju, most otwarto ponownie dopiero 11 października 2001.
 Visegrad (Wyszehrad)
W czasach imperium rzymskiego na skale górującej nad dzisiejszym Wyszehradem Rzymianie zbudowali pograniczną fortecę. Później w tym miejscu istniał słowiański gród (słowiańska nazwa miasta - "zamek na wzgórzu"), w IX wieku został zajęty przez Węgrów. W połowie XIII wieku, po najazdach mongolskich, król Węgier Bela IV zbudował w Wyszehradzie cytadelę. W roku 1323 miasto obrał sobie za siedzibę król Węgier Karol Robert, który wzniósł w mieście zamek, stanowiący od tej pory rezydencję kolejnych królów Węgier. Za panowania króla Zygmunta Luksemburskiego stolicę przeniesiono do Budy, ale król Maciej Korwin znów rezydował w Wyszehradzie i przebudował pałac Karola Roberta w stylu renesansu. Rolę stolicy Wyszehrad utracił dopiero po najeździe tureckim, kiedy to zamek wraz z miasteczkiem u jego stóp zostały zniszczone - po dwukrotnym oblężeniu w latach 1529 i 1543. Miasto odrodziło się w XVII wieku, ale prawa miejskie odzyskało dopiero współcześnie, w roku 2000.











Na szczycie góry znajduje się Cytadela. Wybudowano ją w 1245-55 z rozkazu króla Béli IV, na prośbę jego małżonki Marii Lascaris. Forteca służyć miała jako miejsce schronienia dla mniszek i sierot, na wypadek przyszłego najazdu Tatarów. W rzeczywistości stała się skarbcem, w którym przechowywano królewskie klejnoty, w tym również insygnia władzy (w okresie panowania Ludwika Węgierskiego spoczywała tu również polska korona). Znacznie rozbudował ją król Karol Robert, a następnie drobne prace budowlane prowadzili kolejni władcy. W 1543r. forteca nie zdołała obronić się przed wojskami tureckimi i została przez nie zajęta. W 1702r. cesarz Leopold I, obawiając się wykorzystania umocnień przez węgierskie siły rewolucyjne pod wodzą Rákoczy'ego, rozkazał zrównać ją z ziemią, co tez rychło uczyniono. Obecnie cytadela pozostaje w powolnej rekonstrukcji.
Zamek Królewski w Wyszehradzie. Dziś możemy oglądać fragmenty budowli i jej zrekonstruowane fragmenty, i zawdzięczamy to zupełnemu przypadkowi. Siedziba węgierskich władców została kompletnie zniszczona w czasie okupacji tureckiej i od tamtego czasu resztki murów sukcesywnie zasypywane były przez wypłukiwane przez deszcz z okolicznych wzgórz piaski i muły. Pod koniec XIX wieku cały pałac znajdował się pogrzebany pod grubą warstwą osadów i ówcześni archeolodzy skłonni byli nawet myśleć, że jego istnienie było jedynie wymysłem fantazji kronikarzy. Jednak 1934r. przypadkowo odkryto jedną z zamkowych krypt, co zapoczątkowało długi okres odkopywania zamku i jego powolnej restauracji.



 Wieża Salomona  przy Salomon Torony utca - wąskiej brukowanej uliczce biegnącej równolegle do głównej szosy i później zbaczającej nieco w kierunku południowym. Ta pięciopiętrowa budowla, wysoka jest na 32 metry. Zwana była również Alsóvár, czyli Dolnym Zamkiem. Wzniesiono ją w 1250 wieku a obiekt, który dziś możemy podziwiać, jest efektem rekonstrukcji powojennej.
 Nazwa wieży pochodzi od imienia brata króla Władysława I (Laszló I), który, jako niebezpieczny pretendent do korony, przetrzymywany był przez monarchę na jednej z wyszehradzkich wież. W rzeczywistości na pewno nie chodziło o tę wieżę, gdyż powstała ona po śmierci władcy, a faktycznym celem jej wzniesienia była ochrona ludności cywilnej w razie nieprzyjacielskiego ataku, która w jej grubych murach znajdowała schronienie przed śmiercią. Natomiast przetrzymywanym w baszcie więźniem była inna postać zapisana na stałe w historii świata - Vlad Tepes, bardziej znany pod pseudonimem Drakula.
 Obecnie w Wieży Salomona znajduje się Muzeum Macieja, w którym zgromadzono wykopane w czasie prac archeologicznych rzeczy stanowiące wyposażenie dawnego pałacu królewskiego, pochodzące z okresu jego największej świetności. Zobaczyć można między innymi fragmenty marmurowych rzeźb oraz zachowane elementy fontanny z okresu panowania królów z dynastii andegaweńskiej.

widok na Dunaj z wieży Salomona








Pomiędzy Esztergomem a Wyszehradem  znajduje się najbardziej malownicza część węgierskiego Dunaju - zakole Dunaju.Pomimo mgły piękne widoki na Dunaj spod Cytadeli.






 Pożegnanie z Budapesztem, nocny rejs statkiem po Dunaju
 Pożegnanie z Budapesztem . Budapeszt nocą, widok z pesztańskiej strony na Wzgórze Zamkowe.

Widok na Wzgórze Zamkowe


 InterContinental Budapest Hotel

 Most  Łańcuchowy

 Widok na Parlament
 na Wzgórze Zamkowe
 W Budapeszcie wszędzie remonty, odnawiane są kamienice, drogi, na każdym kroku spotykaliśmy roboty , ale efekt tego co już odnowione niesamowity
 Piękny widok nocą na od lewej Wzgórze Gellerta z pomnikiem Wolności, a po prawej pomnikiem Św. Gellerta z kolumnadą z tyłu i  most Elżbiety,  Erzsébet Híd


 Most Wolności (Szabadság Híd)

 Hotel Gellerta

 

You Might Also Like

1 komentarze

Popularne artykuły

'

Wizytówka Facebooka

Flickr Images