Asturia
Europa
Galicja
Hiszpania
Kastylia i Leon
Opowieści Iki
Północna Hiszpania
Północna Hiszpania 06/2013
Wycieczka Szkolna
Zielona Szkoła
Hiszpania od Madrytu na północ i do Końca Ziemi - część I
18:47Czerwiec 2013 - wyjazd z klasą hiszpańskojęzyczną na północ Hiszpanii
1 Dzień
czekamy jeden dzień na przylot grupy i zwiedzamy Madryt
Plaza de Cibeles i Banco de Espańa (ten szary budynek) wzniesiony w 1893 r., później był kilkukrotnie rozbudowywany. Zainstalowano w nim bardzo nowoczesne systemy zabezpieczenia jak na tamte czasy, w razie zagrożenia kradzieżą parter budynku zalewany był wodą.
Na neklasycystycznym Plaza de Cibeles spotykaja się trzy główne ulice miasta Calle de Alcala, Paseo de Recoletos i Paseo del Prado.
Na Plaza de Cibeles, przed budynkiem Palacio de Cibeles dawniej Comunicacione, (obecnie siedziba władz miasta) Widać posąg frygijskiej bogini Kybele (Cybele), bogini płodności i strażniczki zmarłych, którą możemy rozpoznać po towarzyszących jej lwach będących atrybutami jej postaci. Od jej imienia nazwano cały plac.
Plaza de Colon i pomnik Kolumba
Fenomenalny pomysł podziemny Teatro Fernán Gómez na the Plaza de Colón centrum kultury i sztuki. Wystawiany jest tutaj hiszpański dramat współczesny ale i także hiszpańska opera – Zarzuela, pokazy Flamenco, oraz inne wydarzenia artystyczne. Widownia mieści 838 osób, w sali koncertowej mieści się około 300 osób, znajduje się tutaj też sala wystawowa, która ma 2 tys m2.
Plaza de Colón
Hiszpańska Biblioteka Narodowa przy Paseo de Recoletos, ufundowana w 1712 roku przez Filipa V, od 1836 istnieje jako hiszpańska Biblioteka Narodowa. Posiada ponad 30.000 manuskryptów, 3.000 inkunabułów, 500.000 woluminów skatalogowano już do 1831 roku. Obecne zbiory to ponad 4 mln woluminów.
Przed biblioteką pomnik Alfonso X El Sabio, król Kastylii i Leónu w latach 1252–1284.
Był przede wszystkim mecenasem nauki i sztuki, który zgromadził wokół siebie kolegium żydowskich i arabskich uczonych znanych jako szkoła tłumaczy w Toledo. Z jego inicjatywy spisano Historię Hiszpanii (Estoria de Espana, ok. 1260), za jego czasów język kastylijski zaczął zastępować łacinę, a uczeni pod jego przewodnictwem zajęli się kodyfikacją prawa zapisanego w tzw. Las Siete Partidas, stworzył też obserwatorium astronomiczne w Toledo
Dwa zdjęcia powyżej Palacio Lineares na Plaza de Cibeles, który powstał w 1873 r. dziś mieści się tu Casa de America – centrum poświęcone kulturze Ameryki Łacińskiej.
Calle de Alcalla i widok na Puerta de Alcalá i Plaza de la Independencia. Puerta de Alcalá była kiedyś wschodnią bramą miasta i nią się wychodziło żeby dojść do miejscowości Alcalá de Henares znajduje się niedaleko od wejścia do Parku Retiro. Potężną "bramę" z granitu stworzył Francesco Sabatini, architekt króla Karola III – 1778r. Składa się ona z pięciu przejść, trzy z nich z pełnym łukiem oraz dwa z płaskim łukiem.
Przy trzech głównych wejściach muzeum Prado mieszczą się pomniki Goi, Velázqueza i Murillo.
Powyżej pomnik Goi.
Powyżej pomnik Goi.
postument pomnika ...."Gdy rozum śpi budzą się demony"
Muzeum Prado – mieszczące
się w Madrycie, jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie.
Zbiory obejmują dzieła zbierane przez kolejnych władców Hiszpanii od XVI do XX wieku. Są to zbiory malarstwa, rzeźby, grafiki, rysunku, rzemiosła artystycznego.Budynek w którym znajduje się muzeum jest perłą architektury klasycystycznej. Zbudowano go w latach 1785-1808 (za rządów Karola III), postawiono na terenach Łąk św. Hieronima (hiszp. prado – łąka) i przeznaczono początkowo na Muzeum Nauk Przyrodniczych. Następnie ok. 1818 roku przebudowano go na polecenie Ferdynanda VII. Dostosowano go wówczas do potrzeb tworzonej na wzór Luwru galerii malarstwa i rzeźby, na prośbę drugiej
żony Ferdynanda VII - Marii Izabeli Braganza.
Pomnik barokowego malarza Murillo. Plaza de Murillo przy El Real Jardín Botánico
Estation de Atocha - dworzec kolejowy w Madrycie. Dworzec ten jest największą stacją kolejową w Hiszpanii. Ciekawostką jest że ze wszystkich 15 peronów tylko 4 mają szeroki iberyjski rozstaw torów, natomiast pozostałe 11 to tory o normalnym międzynarodowym rozstawie. Budynek stacji kolejowej Atocha,został zbudowany w związku z rozbudową kolei hiszpańskich. Otworzony został 9 lutego 1851 pod nazwą Estación del Mediodía (del Sur) jako pierwszy dworzec kolejowy w Madrycie.W 1888 rozpoczęła się budowa nowej stacji pod kierownictwem Alberto de Palacio, który był współpracownikiem Gustave'a Eiffela. Budowa trwała 4 lata. Dworzec ten jest uważany za arcydzieło w XIX w. architektury kolejowej. Z czasem stacja się rozrosła, dobudowano nowoczesną część dworca jako nowy terminal, przystosowany do obsługi superszybkich pociągów AVE. Kasy pozostały w starej części, w której w głównym holu urządzono tropikalny ogród, ok 400 gatunków roślin. Znajdują się tu też sklepy i bary.
Plaza Mayor jest jednym z najbardziej znanych placów w Madrycie. Został zbudowany na planie prostokąta o bokach 129 x 94 m. Wokół otaczają go trzypiętrowe budynki z 237 balkonami umieszczonymi od strony placu.
W średniowieczu był zwykłym rynkiem usytuowanym poza murami miasta. W 1561 r. Filip II przeniósł do Madrytu stolicę i postanowił stworzyć na bazie istniejącego targowiska, miejsce reprezentacyjne przeznaczone dla spotkań publicznych i obchodzonych uroczystości. Zaangażował w tym celu architektaEskurialu Juana de Herrerę oraz Francisca de Morę. Zarządzone przez niego zmiany były kontynuowane przez Filipa III (którego pomnik stoi obecnie na placu).
W 1617 r. do przebudowy Plaza Mayor został zatrudniony architekt królewski Juan Gómez de Mora, pod którego kierunkiem ukończono adaptację placu w 1619 r. Został przyjęty kształt prostokąta o rozmiarach 120 x 90 m, otoczonego pięciokondygnacyjnymi budynkami. Trzykrotnie spłonęły one w pożarze i ostatecznie plac uzyskał dzisiejszą postać w roku 1790.
Na Plaza de Mayor odbywały się koronacje królów, celebrowano uroczystości, ogłaszano ważne informacje. Wystawiano tu sztuki teatralne, odbywały się tu corridy, a nawet egzekucje skazańców.
Obecnie w każdą niedziele na placu odbywa się targ kolekcjonerski, na którym można zdobyć stare hiszpańskie znaczki, monety, czasopisma, zdjęcia i widokówki.
Na Plaza Mayor pomnik króla Filipa III stanął dopiero w roku 1848. Pierwotnie zdobił położone na prawym brzegu rzeki Manzanares królewskie ogrody, Casa de Campo.
Statua siedzącego na koniu Filipa III przybyła do Madrytu z Italii w roku 1616. Rok później wystawiona została w królewskich ogrodach. Stanowiła podarunek Kosmy II Medyceusza dla władcy Hiszpanii. Posąg wykonał florencki rzeźbiarz, Pietro Tacca. Dla oddania rysów twarzy monarchy, posiłkował się portretem Filipa III, który namalował, zadomowiony na hiszpańskim dworze malarz, Juan Pantoja de la Cruz.
Mercado de San Miguel , można tu tanio i dobrze zjeść i zrobić pyszne zakupy jedzeniowe.
2 Dzień
Razem z odebraną z lotniska grupą, ruszamy autokarem na północ Hiszpanii. Jedziemy przez płaskowyż Meseta, przez historyczną krainę Hiszpanii, kolebkę języka kastylijskiego - Kastylię. Pierwsze miasto w którym się zatrzymujemy na naszej drodze to miasto poetów - Segovia.Tutaj w 1474 roku była koronowana Izabela Katolicka, tu też była główna siedziba w 1480 roku głównego inkwizytora Torquemady. Ale miasto ma dużo starsza historię.Osadę zbudowali Celtowie, w 80 r p.n.e zdobyta została przez Rzymian.
Akwedukt rzymski zbudowany w I w. n.e. przez Rzymian, jest jedną z największych po rzymskich zabytków na terenie Hiszpanii.Jeszcze w XX wieku dostarczał wodę do miasta. Ma 165 łuków i wysokość 29 metrów. Granitowe bloki z których jest zbudowany, trzymają się tylko za pomocą ciążenia i idealnego dopasowania, bez zaprawy murarskiej. Miejscowa legenda opowiada o diable co ustawił ten akwedukt w ciągu jednej nocy.
W V wieku n.e. miasto zajmują Wizygoci, w VIII wieku staje się siedzibą biskupstwa, następnie jest zajęta przez Maurów . W 1079 roku król Alfons VI zdobywa miasto i otacza murami obronnymi, do końca XVI wieku jest jedna z rezydencji królów hiszpańskich, i głównym ośrodkiem handlu wełną. W XVII wieku na skutek epidemii dżumy, miasto wyludnia się i podupada i dopiero prawie 100 lat później staje na nogi.
Iglesia de San Martin |
Późnogotycka katedra w Segowii. |
Teatr , Plaza Mayor |
Alcázar de Segovia powstał jeszcze za czasów arabskich, ponoć na ruinach rzymskich, król Alfonso VIII zrobił z niego twierdzę i połączył z wybudowanymi na jego rozkaz murami obronnymi
Widok z zamku na dolinę rzeki Eresma
Kwadratowa wieża
Iglesia de La Vera Cruz a po lewej Convento de
Cameralitas Descalzos. Widoczna droga prowadzi do Zamarramala
Monasrterio
de Santa Maria del Parral i Convento de
Cameralitas Descalzos
następny przystanek - Leon
Leon - miasto założone w 68 roku jako rzymski obóż Siódmego Legionu. W 914 roku król Ordono II przeniósł tu chrześcijańską stolicę z Oviedo.
Gotycka katedra w Leon, wybudowanie jej król Ordon II ślubował w 916 roku po zwycięskiej bitwie nad Maurami, ukończono ją dopiero w XIV wieku.
Gotycka katedra w Leon, wybudowanie jej król Ordon II ślubował w 916 roku po zwycięskiej bitwie nad Maurami, ukończono ją dopiero w XIV wieku.
Dwie wieże katedry przez stulecia były punktem orientacyjnym dla pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela.
Rozeta na fasadzie ma 8 metrów średnicy, i zawiera jedne z najstarszych w Hiszpanii witraże z XIII wieku.grupa przed Katedrą |
Plaza Mayor - Ratusz z XVII wieku |
Urocze uliczki Leon z licznymi kawiarniami i restauracjami.
Basilica de San Isidoro.
Ferdynand I, który zjednoczył w 1034 roku ziemie Kastylii i Leon, wyznaczył miejsce na zbudowanie świątyni do przechowywania relikwiarza z kośćmi św. Izydora przywiezionymi z Sewilli, kryjąc je tutaj przed muzułmanami.
Bazylika łączy się z murami obronnymi miasta, budowaną ją od końca XI wieku do połowy XVIII wieku.
3 dzień
Jadąc z Leon na północ mijamy Parque Nacional de los Picos de Europa. W planie mieliśmy pojechać na punkt widokowy Mirador del Fito. Nistety pogoda nie dopisała i zrezygnowaliśmy, a piękne góry mogliśmy podziwiać tylko z okien autokaru. Park zawdzięcza nazwę dawnym marynarzom, który wracając do domu widzieli płynąc Zatoką Biskajską wierzchołki gór wiedzieli że są blisko domu i nadali im nazwę Picos de Europa. Góry Panas de Europa są ułożone równolegle do Morza Kantabryjskiego, szczyty sięgają wysokości 2640 m n.p.m. i są najwyższymi w pasmie Gór Kantabryjskich.
Księstwo Asturii
Następnym punktem programu było urocze miasteczko Oviedo, uważane za jedno z najpiękniejszych miast północnej Hiszpanii. Miasto powstało w VIII wieku z inicjatywy władcy Asturii, szybko stało się kulturalną i handlową stolicą regionu. Jest to najstarsze miasto chrześcijańskie w Hiszpanii.
urocze uliczki miasta |
Sam Miguel de Lillo, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO kościół zbudowano w IX wieku przez Ramira I jako dworska kaplica. Po przebudowie w XVIII wieku przypomina obecnie bizantyjską świątynię.
Santa María del Naranco - przedromański budynek wzniesiony w IX wieku. Pełnił on początkowo funkcję sali królewskiej Ramiro I, później został przekształcony w kościół.
Budynek wzniesiony został na planie prostokąta o wymiarach 6 na 20 metrów. Ma dwie kondygnacje.
Trójarkadowe loggie, dzięki którym budynek był dobrze oświetlony. Kolumny których trzon dekorowany jest typowym dla sztuki preromańskiej motywem sznurowym (soqueado) , oraz bogato rzeźbione kapitele kolumn motywami roślinnymi.
widok z wzgórza Naranco
Z Oviedo jedziemy nad wybrzeże do jaskini Cueva de Tito Bustillo, przy starym porcie Ribadesella, usytuowanym po obu stronach ujścia rzeki Sella.
W epoce kamienia niewielkie koczownicze grupy myśliwych i zbieraczy ozdobiły ściany i sklepienia wapiennych skał obrazami wędrownych zwierząt za którymi podążały. Kulturę którą stworzyły nazywamy franko- kantabryjską i możemy ją podziwiać w wielu jaskiniach u podnóża gór Kantabryjskich w Kraju Basków i Asturii. Jaskinia to kilka połączonych ze sobą grot z przepięknymi prehistorycznymi malowidłami naskalnymi. Jest tutaj ponad 20 malowideł koni i jeleni namalowanych na czerwonej skale pomalowanej ochrą, innymi kolorami , a czasem wyskrobanych, powstałych pomiędzy 20 000 a 10 000 lat p.n.e. w okresie paleolitu. Malowidła mają po 2 metry wysokości. Jaskinia oprócz zachwycających malowideł ma bardzo ładną szatę naciekową. Tu można obejrzeć parę oficjalnych zdjęć malowideł: http://www.centrodearterupestredetitobustillo.com/9/4/Album-cueva-de-tito-bustillo.html
Galicja
Po południu po drodze zatrzymaliśmy się na znanej z ciekawych formacji skalnych plaży As Catedrais, przy mieście Ribadeo, które jest na granicy Asturii i Galicji.Plaża oprócz zachwycających formacji skalnych, ma też bardzo dobrą akustykę. Na plaży wznoszą się ponad 30 metrowe łupkowe ściany, przypominające architekturę gotyckich katedr, stąd nazwa plaży. Są tutaj wydrążone przez erozję spowodowane falami morskimi i wiatrem jaskinie i łuki. Zejść można tutaj tylko w trakcie odpływu a nad plażą można spacerować po zielonych klifach.
Budynek neoklasycystyczny z XVIII wieku Marquisa z Sagadelos, Wieża zwana Torre de Moreno, wybudowana została przez braci, którzy na początku XX wieku wyemigrowali do Argentyny.
Widok na port.
Nowoczesna winda na punkt widokowy i od razu do centrum miasta.
Widok z punktu widokowego.
nowsza część miasta |
1 komentarze
Muszę koniecznie wybrać się na północ Hiszpanii.
OdpowiedzUsuń