USA część południowa listopad / grudzień 2016 rok - część I San Antonio

Nasz wyjazd pod koniec 2016  roku był kontynuacja podróży z 2013 roku, więcej o tej podróży znajdziecie   tutaj . Naszą podroż rozpoczęłyś...

Nasz wyjazd pod koniec 2016  roku był kontynuacja podróży z 2013 roku, więcej o tej podróży znajdziecie  tutaj.

Naszą podroż rozpoczęłyśmy w San Antonio w stanie Teksas. Miasto nazwane od imienia św. Antoniego z Padwy, na wspomnienie wyprawy hiszpańskiej z 1691 roku która zatrzymała się w tym miejscu w dzień świętego -13 czerwca 1691 roku.  Zabytki San Antonio są ściśle powiązane z historią tego obszaru. W 1519 roku, Alonso Alvarez de Pineda ląduje na wybrzeżu Teksasu, ogłaszając teren posiadłością hiszpańską. Pozostałością okresu panowania Hiszpanów są mury katedry San Fernando. Katedra została wybudowana w latach 1738 -1750, co czyni ją nastarszą katedrą w Teksasie.


W 1821 po uzyskaniu przez Meksyk niepodległości, Teksas staje się jego prowincją. W latach 1820-1830  osiedla się tutaj ze stanów niewolniczch 12 tys. Amerykanów, którym rząd meksykański przyznaje dużą autonomię lokalną. W 1829 roku jednak wprowadza na terenie całego państwa Meksyk zakaz niewolnictwa i zakaz dalszej emigracji osadników z terenów USA. Stosunki pomiędzy rządem meksykańskim a osadnikami posiadającymi niewolników pogaraszają się.
1 marca 1836 roku  Teksańczycu  ogłaszają powstanie Republiki Teksasu. Armia meksykańska w celu stłumienia rebelii atakuje i dochodzi do sławnej bitwy pod Alamo.


Przez 13 dni trwało oblężenie Alamo, przez 3 000 żołnierzy Republiki Meksyku przeciwko 200 obrońcom twierdzy. Te 13 dni powstrzymało na pewien czas armię republiki meksyku pod dowództwem gen. Santa Anny, a Samuelowi Houstonowi pozwoliło na zebranie wojsk i zaopatrzenia oraz przeprowadzenie udanego kontruderzenia w późniejszej bitwie pod San Jacinto. Bezpośrednim rezultatem tych wydarzeń było zwycięstwo teksańczyków. Santa Anna musiał zrzec się pretensji do Teksasu. Proklamowano niepodległą Republikę Teksasu, którą uznały Stany Zjednoczone. Państwo to istniało prawie 10 lat, po czym zostało przyjęte do Unii jako jej 28. stan.


Budynki Alamo zostały wybudowane w 1744 roku w tym czasie w którym budowano katedrę San Fernando w celu stworzenia misji katolickiej. Z tego okresu pochodzą dolne części murów.


W 1793 roku, misja została zsektularyzowana i opuszczona. 10 lat później staje się fortecą kolejnych wojsk. Zostają podniesione mury i wybite okna w celach obronnych. Wojska meksykańskie wycofujące się po przegranej wojnie z Teksasem, burzą część budynków i podpalają. 

Poniżej flaga Republiki Teksasu - Lone Star Flag. Gwiazda symbolizowała niepodległość republiki.


Obecna flaga stanu Teksas zwana nadal flagą samotnej gwiazdy, obowiazująca od 1839 roku, po przyłączeniu się Teksasu do USA.  Nawiązuje do flagi USA - kolory symbolizują lojalność (niebieska), czystość (biała) i męstwo (czerwona)


Przyłączenie się Teksasu do Unii jako 28 stan, stało się bezpośrednim powodem wojny amerykańsko - meksykańskiej, która objęła obszary od Kalifornii i Teksasu po Miasto Meksyk i wybrzeża obydwu oceanów. Powodem była też odmowa Meksyku wykupienia przez USA Kaliforni i Nowego Meksyku za 30 mln. dolarów. Efektem był traktat pokojowy z 2 lutego 1848 roku i utrata przez Meksyk połowy swoich terytoriów - 1,35 mln km² (tereny Kaliforni, Teksasu,  Nowego Meksyku, część Arizony, Nevady, Utah, Wyoming i Kolorado) za 15 mln dolarów oraz anulowanie długów i ustalenie nowych granic pomiędzy Meksykiem a USA. Generał Santa Anna w obliczu bankructwa Meksyku w 1853 roku odsprzedał USA za 10 mln dolarów też południową część Arizony.

W 1861 roku, gdy kolejne stany występują z Unii, występuje też Teksas i zaczyna się wojna secesyjna, ktora trwa do 1865 roku.



Budynek Sądu - Bexar County Courthouse, wybudowany w latach 1891-1896. Z przodu stoi dźwig który zakłada oświetlenie bożonarodzeniowe.

W 1921 roku po powodzi spowodowanej wystąpieniem rzeki San Antonio, miasto postanawia ujarzmić rzekę. Zbudowano wały, tamę, śluzy oraz kanały, a wzdłuż rzeki i kanałów zbudowano ścieżki dla pieszych z mostami nad zbudowanymi kanałami ze schodami wychodzącymi w różne części miasta.  Powstał w ten sposób dwudziesto cztero kilometrowy River Walk, zwany też Paseo del Río. W 1946 roku otworzono tutaj pierwszą restaurację. 







Poniżej śluza na rzece San Antonio


lunch w meksykańskiej restauracji 


życie nocne na River Walk 


szkoccy kobziarze - występ bożonarodzeniowy


Szekspir na świeżym powietrzu



Poniżej Torch of Friendship – 50 tonowy monument wykonany w Meksyku i przekazany przez Association of Mexican Entrepreneurs miastu San Antonio w 2002 roku.


Wyjeżdżajac z San Antonio udałyśmy się w przeciwnym niż końcowy cel tego dnia, po to aby zwiedzić znajdujaca się na północ od miasta - Natural Bridge Caverns. W jaskini przez cały rok jest stała temperatura 21 st C i 99 % wilgotności.  Najniżej schodzi się 55 metrów pod ziemię, najgłębsze odryte korytarze znajdują się 70 metrów pod ziemią.


Jaskinie powstają wskutek dziłalności wody. Woda opadowa infiltruje w głąb wapienego masywu i rozpuszcza skałę, woda płynąca zaś ruchem turbulencyjnym w obrębie spękań  działa erozyjnie i poszerza je. Nacieki takie jak stalaktyty i stalamity są tworami pochodzenia chemicznego, powstają w jaskiniach z wytrącającego się węglanu wapnia lub gipsu. Przybierają różne kształty z których najbardziej znane są stalatyty i stalagmity. Wzrost nacieków rozpoczyna się z chwilą, gdy krople wody nasyconej węglanem wapnia spadają ze stronyu w komorze jaskiniowej. Z każdą kolejną kroplą wytrąca się węglan wapnia, co powoduje powiększenie się stalaktytu pod stropem komory i stalagmitu na jej dnie. Po upływie tysięcy lat stalaktyt może połączyć się ze stalagmitem. W ten sposób powstają kolumny naciekowe i zasłony. 


Spacer po jaskini trwa około 1 godziny


dalsz część tutaj

Ika Tatur

You Might Also Like

0 komentarze

Popularne artykuły

'

Wizytówka Facebooka

Flickr Images