USA Parki Narodowe 10/2014 - część 8

poprzednia część tutaj                                                              Dzień 8 W tym roku zdecydowałyśmy się zwiedzić...



poprzednia część tutaj                                                              Dzień 8

W tym roku zdecydowałyśmy się zwiedzić Wieki Kanion Kolorado od strony północnej. Wjeżdżając na teren parku po drodze zauważyłyśmy stado bizonów których pilnował samochód służb parkowych, było to trochę dziwne i myślałyśmy że pilnują bizonów a potem okazało się że pilnują parku przed bizonami.


Oryginalnie tutaj nie było bizonów, w 1900 roku zostały tu sprowadzone przez osadników w celu atrakcji turystycznej i hodowlanych, w 1990 roku zdziczałe stada bizonów zaczęły przedostawać się na teren Parku Grand Canyon North Rim. Ich obecnośc tutaj zaczęła zagrażać lokalnej faunie i florze, dlatego są pod stałym monitoringiem służb parkowych. Monitoring polega na sprawdzeniu jakie zmiany wprowadzaja wypasające się tutaj bizony i opracowania strategii zarzadządzania tym stadem. Obecnie jest tutaj około 600 osobników. Bizony nie tylko wyjadają rośliny których część nie odrasta ale też między innymi skaziły źródło wody Roaring Springs bakteriami E. coli. Jak byłyśmy trwała właśnie próba odłowienia częśći stada i przeniesienia go w bardziej rodzime dla tego gatunku strony. Przeniesiono około 60 sztuk.

Stojący bizon może osiągnąć wysokośc 186 cm i 4,41 metra długości. Mogą być agresywne i osiągają prędkość do 56 km/h - lepiej nie wkurzać bizona.


Grand Canyon czyli przełom rzeki Kolorado wyżłobiony w płaskowyżu Kolorado ma 446 km długości i osiąga głębokość do 1600 m. Szerokość jest różna od 800 metrów do 29 km.


Widoczny w Kanionie przekrój geologiczny pokazuje historię od proterozoiku (od około 2 mld lat temu) okresu z którego pochodzą pierwsze znane nam odciski ciał oraz ślady działalności pierwszych organizmów żywych po trias (250 milionów lat temu). Każda warstwa geologiczna ma inny odcień skał.


Przed wybudowaniem w 1963 r. zapory wodnej Glen Canyon rzeka niosła przez kanion dziennie 500 tys ton osadu, obecnie zaś  tylko 80 tys ton.


Strona północna Kanionu Kolorado jest bardziej dzika, nie ma tutaj autokarów napchanych turystami, którzy wysiadają tylko rzucić okiem, zrobić zdjęcie i ruszyć dalej, ale wiecej jest indywidualnych turystów. Związane to jest też z utrudnionym dojazdem, przed wybraniem się tutaj warto sprawdzić czy droga dojazdowa jest otwarta.


2683 m npm



Poniżej wystająca skała to Mt. Hayden, w głębi przed ostatnimi skałami płynie rzeka Kolorado.


Na zdjęciu poniżej, wzgórza widoczne po lewej stronie na horyzoncie to Vermilion Cliffs, na które wybrałyśmy się następnego dnia.


następna część tutaj 


You Might Also Like

0 komentarze

Popularne artykuły

'

Wizytówka Facebooka

Flickr Images