USA Parki Narodowe Październik 2014 część 1

Jak co roku na jesieni wyjechałyśmy do Stanów Zjednoczonych, tym razem nie tylko odkrywać nowe parki narodowe, ale także powrócić do tych ...

Jak co roku na jesieni wyjechałyśmy do Stanów Zjednoczonych, tym razem nie tylko odkrywać nowe parki narodowe, ale także powrócić do tych które najbardziej zapadły nam w pamięci z naszej wyprawy z 2009 roku. Każdy park narodowy na trasie był tak duży, że bez problemu odnalazłyśmy ściezki i zakątki nam dotąd nieznane. Wyjazd w październiku umożliwił nam przedostanie się przez górskie drogi, zamykane w listopadzie na okres zimowy.


Dzień 1 i 2 

trasa:
Los Angeles Hollywood- Route 2 przez San Gabriel Mountain - Mojave National Preserve - Las Vegas


pierwszą noc śpimy w motelu Hollywood Guest Inn, z okien widać wzgórze ze słynnym napisem Hollywood.


Wyruszamy wczesnym rankiem, ku zdumieniu obsługi hotelu że tak wcześnie jedziemy do Las Vegas, trudne do zrozumienia jest to, że nie interesuje nas Las Vegas ale to co jest po drodze do niego....


Route 2 - Angeles Crest Highway - przez San Gabriel Mountains


Route 2, droga stanowa w Kalifornii biegnie od Santa Monica do skrzyżowania z drogą 138, my wjechałyśmy na nią w Hollywood i dojechałyśmy do końca. Jest to jedna z historycznych dróg w Stanach Zjednoczonych, wybudowano ją w 1934 roku i jest używana do dziś.

Góry San Gabriel oddzielają położone na wybrzeżu Kaliforni miasto Los Angeles od Pustyni Mojave.
Najwyższym szczytem jest Mount San Antonio (nazywany częściej Mount Baldy), który ma 3067 m n.p.m. Zimą góry San Gabriel są miejscem uprawiania sportów zimowych, do najważniejszych ośrodków należą Mountain High i Mt. Baldy, w okolicy znajduje się też centrum Zen, odwiedzane przez gwiazdy z Hollywood.

Przełęcz Dawson  2408 m n.p.m. (Dawson Saddle 7901 FT) i widok na San Gabriel Kanion (Canyon San Gabriel)



 Inspiration Point 2251 m n.p.m. (7386 FT) - widok na wschodnie rozwidlenie rzeki San Gabriel i najwyższy szczyt gór San Gabriel z Mt. San Antonio (zwaną też Mt. Baldy 10 064 feet) 3 067 m n.p.m.
Na zboczach rośną drzewa Sosny Giętkiej ang. Limber Pine (Pinus flexilis) niektóre z nich mają 2000 lat.

Po drodze zbieramy ogromne szyszki Sosny Żółtej (Pinus ponderosa) i Sosny Jeffreya (Pinus jeffrey)





z Route 2 droga 138 dojechałyśmy do Interstate 15 i w Barstow skręciłyśmy na wschód I-40 na dół Mojave National Preserve





Pustynia Mojave - Mojave National Preserve



Do Parku wjechałyśmy Essex Road.



Pustyni Mojave - żwirowo - piaszczysta pustynia zajmująca powierzchnię około 65 000 km2, Zachodnią granicę stanowią góry Tehachapi, południowo-zachodnią góry San Gabriel i San Bernardino, a także uskok San Andreas i uskok Garlock. Na północy granicę stanowi Wielka Kotlina, a na południu pustynia Sonora. Północno-wschodnie granice są nieregularne - czasem w tej roli występuje zasięg populacji drzewa Jozuego.

Pustynia kwitnie na wiosnę, ale nas nie rozczarowała, nawet w październiku kwiatów tu nie bakuje.

Poniżej Aster z pustyni Mojave : Brittlebush, Incienso (Encelia farinosa)





 Poniżej: Yucca schidigera, znana jakoe Mojave yucca lub Spanish Dagge, mój pies zażywa proszek z niej na schorzenie stawów - dysplazję :-).


 Poniżej Creosote (Larrea tridentata) - roślina pustynna dożywająca do 11000 lat, Indianie wykorzystywali wyciąg z niej do celów leczniczych.



Poniżej : Beavertail Cactus 


Pamiętacie "drzewko" z płyty U2 Joshua Tree? to było właśnie "drzewko" a dokładnie bylina jest  z pustyni Mojave.

 Juka Krótkolistna (Yucca brevifolia) Joshua Tree
największy przedstawiciel agawowatych na świecie.Drzewka mają do 12 m wysokości i ponad 3 metry obwodu, żyją około 900 lat.
Pierwszym mormońskim osadnikom przybyłym na kontynent amerykański przypominały wzniesione ku niebu ręce modlącego się proroka, stąd nazwa drzewa Jozuego. Gatunek ten stał się symbolem pustyni Mohave w południowej Kalifornii i znajduje się tam pod ścisłą ochroną.
Najwiecej drzewek Jozuego występuje na pustyni Mojave w Joshua Tree National Park - odwiedzony przez nas w 2009 roku



Hole in the Rock - Mojave National Preserve

Około 18,5 miliona lat temu wybuchł tutaj wulkan, ponad  600 km2 powierzchni zostało wtedy pokryte grubą warstą popiołu i skalnymi odłamkami, szczątki roślin i zwierząt które wtedy zginęły  leżą skamieniałe w wulkanicznym tufie, który tworzy teraz ściany Hole in the Rock.

Szlak zaczyna się krótkimi łańcuchami, ale i da radę zejść i rozporowo :-) całość trasy ma tylko 2,4 km długości. Przechodzi przez skały, potem przez odkryty teren pustyni Mojave i wraca na kemping Hole in the Rock.





Gazy uwięzione w popiele utworzyly otwory, które zostały odkryte przez deszcz i wiatr. Poniżej fragmenty skał  i skamieniałości uwięzione w tufie.




Poniżej po lewej kaktus Cholla.


Poniżej z czerwone kule to jeden z Ferokaktusów, Ferocactus cylindraceus ang. California Barrel Cactus

Poniżej Globe Mallow - Sphaeralcea, wyglądają jak maki na pustyni...


 Poniżej kaktus Cholla




po przejechaniu Mojave National Preserve wyjechałysmy spowrotem  na I-15, która dojechayśmy do Las Vegas. Częśc z nas po raz 3 w tym mieście (2009, 2010) tak jakby wszystkie drogi prowadziły do Las Vegas....


Las Vegas
28 miasto na liście najbardziej zaludnionych miast w USA, mieszka tu około 2 mln. osób, Założone w 1905 roku, Las Vegas oficjalnie nabyło prawa miejskie w 1911 roku.
Pierwotnymi mieszkańcami tych terenów było plemie Pajutów.
Antonio Armijo, który podróżował w 1829 roku z Meksyku na północno-zachodnie tereny Stanów Zjednoczonych, szlakiem Old Spanish Trail, natrafił na obszar w którym pustynny krajobraz wyparty został przez artezyjskie studnie i rozległe tereny strumieni oraz zielonych łąk i nazwał go Las Vegas 
Las Vegas było początkowo przystankiem dla podróżujących na zachód, dlatego też na początku XX wieku stało się popularnym miastem kolejowym. Było jednocześnie postojowym punktem dla okolicznych kopalń, a zwłaszcza tych wokół miasta Bullfrog, które dostarczały towary do reszty kraju. Wraz z rozprzestrzenianiem się kolei, Las Vegas traciło na ważności, jednak w latach 30-tych zbudowanie zapory Hoovera  zwiększyło liczbę mieszkańców miasta. Legalizacja hazardu w 1931 roku doprowadziła do budowy pierwszych domów gier. Pod koniec lat 40, aż do lat 60, Las Vegas stało się "kopalnią złota" dla organizacji przestępczych. Pomysłodawcą zbudowania luksusowych kasyn hoteli był gangster Benjamina "Bugsy" Siegel, zbudował on za pieniądze mafi (6 milionów dolarów),  pierwszy luksusowy hotel Flamingo w 1946 roku. Z hotelu korzystała tylko śmietanka towarzyska z Los Angeles, lokalni mieszkańcy żyjący ciągle w realiach "Dzikiego Zachodu", woleli tanie domy gry. W latach 60 głównie za sprawą działalności Howarda Hughesa, Las Vegas zaczęło odchodzić od korzeni "Dzikiego Zachodu", transformując w kosmopolityczne miasto. W 1989 roku, wraz z otwarciem The Mirage, doszło do przełomu w historii nowoczesnego Las Vegas. Obiekt, zawierający pozłacane okna, wyznaczył nowe standardy luksusu i zapoczątkował erę megakompleksów. Jego właściciel, inwestor Steve Wynn, uważany jest za "ojca współczesnego Las Vegas".



Poniżej Hotel Bellagio ***** ze sztucznym jeziorem i słynnymi fontannami - inspiracją było jezioro Como we Włoszech w mieście Bellagio. Zbudowany za 1,6 miliarda dolarów w 1998 na miejscu wyburzonego hotelu Dunes. Jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie.

Ci którzy zagrali w kasynie nawet wygrali, hazard wciąga :-) grunt to szczęście i zdrowy rozsądek.


spałyśmy w  Super 8 - Las Vegas Strip Area at Ellis Island Casino, bardzo dobrze położony motel spacerkiem do głownych atrakcji miasta, a jak ktoś nie ma dość kasyn w pidżamie może zejść i zagrać w motelowym kasynie, gdy reszta smacznie śpi.

następna część tutaj

You Might Also Like

0 komentarze

Popularne artykuły

'

Wizytówka Facebooka

Flickr Images